Potraga za smještajem na moru već je počela, nužan oprez

Prevaranti prethodnih godina "iznajmljivali" nepostojeće apartmane, sada imaju nove trikove

Prevaranti prethodnih godina "iznajmljivali" nepostojeće apartmane, sada imaju nove trikove
15.04.2023.
u 18:15
Pogledaj originalni članak

Državljani BiH putovali su iz Luksemburga 20 sati na ljetovanje u Makarsku s dvoje djece, a kad su došli na lokaciju, iznajmljivač rezerviranog apartmana nije imao pojma tko su. Bili su jedni od desetaka prevarenih turista prošle godine na Jadranu. Potraga za smještajem na moru već je počela. Oni koji imaju novca i siguran termin za godišnji odmor koriste priliku kako bi rezervirali smještaj na boljoj lokaciji i po povoljnijoj cijeni. Nažalost, već su počela upozorenja na prijevare, prenosi Večernji list BiH.

Obmanjujuće ponude
Osim dosadašnjih prijevara na koje su uglavnom nasjedali korisnici društvenih mreža, gdje su lažni iznajmljivači nudili nepostojeće apartmane na atraktivnim lokacijama i po povoljnim cijenama, ove godine pojavili su se novi načini prijevare, ovoga puta na globalnoj razini. Prilikom rezervacije hotela za putovanje potrebno je biti oprezan jer prevaranti vrebaju, upozorava turistički portal Travelbook. Ako želite individualno planirati svoje putovanje, online portali za rezervacije nude gotovo beskonačan izbor ponuda: letovi, najam automobila, hoteli i privatni smještaj samo su neki od primjera. No, važan je oprez jer ovi portali nisu uvijek najbolji izbor. Potrebno je pažljivo pogledati rezervaciju, i, ako je potrebno, dobiti druge informacije, prenosi Večernji list BiH.. Neposredno prije početka sezone godišnjih odmora pojavila se nova podmukla prijevara, piše Travelbook, a prenosi Fenix magazin. Europski potrošački centar otkrio je novi način prijevare, a stručnjaci upozoravaju na najnovije trikove prevaranata i pokazuju kako se od njih možete zaštititi. Prema pisanju portala Travelbook, internetom kruže obmanjujuće ponude koje ostavljaju dojam da su izravna poveznica na web-stranicu određenog hotela. No, iza toga zapravo stoje reklame online putničke agencije koja nudi hotelske sobe po cijenama koje su mnogo niže od ostalih putničkih platformi. Ono što isprva zvuči primamljivo pokazalo se kao velika prijevara. Iza navodnih povoljnih cijena kriju se skriveni i često neizmjerno visoki troškovi. Loša stvar kod toga je što te dodatne cijene možete vidjeti tek nakon što unesete broj svoje kreditne kartice, što je zapravo protuzakonito prema zakonima EU-a. Međutim, bit će vrlo teško vratiti novac jer je riječ o pružateljima usluga izvan Europe. Europski potrošački centar Njemačke savjetuje na svojoj internetskoj stranici da pažljivo pogledate sve ponuđače i uvijek koristite nekoliko portala za usporedbu.

Netragom nestajali
Podsjetimo, posljednjih godina bilježen je sve veći broj prijevara vezanih uz iznajmljivanje nepostojećih apartmana, većinom na moru. Prevaranti su oglase uglavnom objavljivali na internetu, na društvenim mrežama i stranicama za prodaju i kupnju, a nakon što im turisti uplate predujam, netragom nestaju. Obično to izgleda tako da turisti dođu na dogovorenu adresu, a ondje se uvjere kako - smještaja nema. Nema ničega. I kad pokušaju nazvati posrednika, ne dobivaju odgovor. Novac su već uplatili. Shvaćaju da su prevareni. Odmor se pretvara u noćnu moru. Prevaranti su ordinirali u više Facebook grupa i nudili smještaj po niskim cijenama. Fotografije su krali s internetskih portala, od stvarnih iznajmljivača, tražili uplate u druge države, brojevi telefona koji su navedeni kao kontakt nisu bili iz Hrvatske te su slali adrese nekretnina koje su u tuđem vlasništvu, prenosi Večernji list BiH.. 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.