POTENCIJALI POLJOPRIVREDE

Proizvođačima voća radna snaga stiže iz Srbije i Turske, dnevnice do 100 KM

Proizvođačima voća radna snaga stiže iz Srbije i Turske, dnevnice do 100 KM
15.05.2022.
u 17:24
Problemi s kojima se susreću proizvođači su nedostatak radne snage te znatno veće cijene u proizvodnji
Pogledaj originalni članak

Potencijali poljoprivrede u BiH veliki su i ogledaju se u povoljnim agroklimatskim uvjetima, uzgoju velikog broja različitih poljoprivrednih kultura, kvalitetnom i nekontaminiranom poljoprivrednom zemljištu, proizvodima odlične kvalitete i tradicije, velikom broju autohtonih i izvornih proizvoda, tradiciji proizvodnje, znanju i trudu poljoprivrednih proizvođača. No, unatoč tomu, pred bh. poljoprivrednicima izrazito je teška godina.

Inozemno tržište

Problemi s kojima će se ove godine susresti su nedostatak radne snage, kao i nove cijene koje će prosječno biti više za oko 150% u odnosu na prošlu godinu.

Da se bh. proizvođači ipak uspješno bore sa svim nedaćama na koje nailaze, svjedoče i podaci Uprave za neizravno oporezivanje o izvozu. Tako je, prema podacima, u prva tri mjeseca ove godine iz BiH na inozemno tržište izvezeno svega 880 kilograma borovnica u vrijednosti od 38.623 KM, a proizvođači koji uzgajaju ovo bobičasto voće kažu da sve što proizvedu plasiraju na domaće tržište. Navodi se kako je u istom razdoblju lani izvezeno 7749 kg, a za cijelu godinu 78.049 kilograma borovnice u vrijednosti od 674.651 KM.

Najviše domaćih borovnica lani je izvezeno u Njemačku, a izvozilo se i u Srbiju, Austriju, Hrvatsku, Sloveniju, Dansku te Poljsku. Podaci UNO-a BiH pokazuju da je godinu ranije izvezeno znatno više borovnica, čak 212.146 kg "teških" više od 1,7 milijuna KM. Bojan Vidović, osnivač i direktor poduzeća "Naša borovnica", za Glas Srpske kaže kako je glavni uzrok manjeg izvoza to što domaći proizvođači gotovo sve plasiraju na domaće tržište, koje konstantno raste.

- Prije pet godina imali smo vrlo malo potrošača, a sada borovnice ne stignemo ni zamrznuti. Svoje plodove plasiramo kao svježe, ne idemo uopće na izvoz - rekao je Vidović, dodajući da su sve izvezene količine otišle iz FBiH. Objasnio je kako je ova proizvodnja ekstremno skupa, a pogotovo sada kada su cijene svega otišle u nebo. - Prije poskupljenja za jednu modernu plantažu borovnica od od hektar bilo je potrebno izdvojiti oko 80.000 eura, a sada je to teško i preračunati. Lani smo imali cijenu od 12 KM po kilogramu borovnica, a sada ćemo morati ići s poskupljenjem 15 - 20% - rekao je Vidović. Objasnio je da ova kultura ima kontinuitet u rodu te da traži svašta, a kako kaže, ponajviše pažnje. Ističu kako je teško pronaći radnike za berbu jer to ide jako sporo. - Za sada se nekako snalazimo jer to nisu velike količine pa izlazimo na kraj. Lani smo plaćali pet KM satnicu, a ove godine će ona biti šest - rekao je Zoran Ivanović. Kada je pak riječ o jagodama, u prva tri mjeseca ove godine uvezeno je 163.980 kg u vrijednosti od 423.245 KM. Prema podacima UNO-a BiH, najveće količine uvezene su iz Albanije, a za uvoz albanskih jagoda BiH je izdvojila čak 400.000 KM. Uspoređujući uvoz prošle i ove godine, vidimo kako je u istom razdoblju lani uvezeno 109.429 kg jagoda "vrijednih" 355.058 KM. Kada je riječ o izvozu jagoda, podaci UNO-a pokazuju da ga ove godine nije ni bilo. Tijekom cijele 2021. na inozemna tržišta plasirano je 89.160 kg u vrijednosti od 409.550 KM. Baš kao i za borovnice, ove godine će bh. građani više novca izdvajati i za jagode. - Jagode u trgovinama stoje i do 14 KM po kilogramu, a nikada nisu bile skuplje od 10 KM, pa će vjerojatno i kod nas poskupjeti i do 50% - kazao je ranije Dalibor Jović, vlasnik plantaže jagoda. Izvozio se i krumpir, a prema podacima UNO-a BiH, tijekom devet mjeseci prošle godine diljem EU-a izvezeno je 3,071.176 kg krumpira, na kojem su domaći proizvođači zaradili 1,864.389,28 KM. Rajčica su uvezena 17,234.067,03 kg, dok je 1,452.951 kg rajčica iz BiH završio na trpezama u RH i Makedoniji. U prošloj godini izvezeno je mesa i mesnih prerađevina vrijednih tek 110 milijuna KM.

Nema radnika

Uz poskupljenja, proizvođačima glavobolje zadaje i nedostatak radne snage. - Dragoja Dojčinović, predsjednik Udruge voćara RS-a, kazao je ranije da imaju veliki problem s nedostatkom kvalificirane radne snage. - Mi za orezivanje voća moramo uvoziti radnike iz Srbije i dnevnice plaćati između 80 i 100 KM, plus hranu i smještaj - kazao je. Naveo je kako je prošle godine u svom voćnjaku imao čak i radnike iz Turske te da će i ove godine biti prinuđen uvoziti radnike iz trećih zemalja. 

 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.