nekoliko kućnih lijekova

Promuklost i gubitak glasa – prirodno liječenje

Promuklost i gubitak glasa – prirodno liječenje
26.10.2021.
u 08:00
Pogledaj originalni članak

Promuklost je najčešće posljedica hladnoće i upaljenog grla, no može biti uzrokovana i drugim uvjetima kao što su žgaravica, pušenje ili čak karcinom grkljana. Promuklost je također jedan od simptoma koji mogu upućivati na karcinom pluća.

“Promuklost i oštri kašalj nalik na lavež su najčešći pokazatelji laringitisa, odnosno upale grkljana, kod djece. Laringitis može biti akutan ili kroničan, a roditelji ga najčešće primijete kad je dijete izraženo promuklo i teško diše”, navodi dr. med. Maja Bosanac, specijalist pedijatar. 

Uzroci promuklosti mogu biti i problemi sa štitnjačom te Parkinsonova bolest.

Promuklost dovodi do osjećaja prisutnosti kvržice u grlu te privremenog gubitka glasa, a ako se ne liječi može trajno utjecati na govor.

Obično potraje tjedan dana, no neki kućni lijekovi vam uvelike mogu pomoći u olakšavanju simptoma. Dvije žličice morske soli u litri mlake vode najstariji su i najučinkovitiji recept protiv promuklosti. Otopina se u pravilu ”grglja” tri puta na dan, a sadržaj se ispljune.

Kreni zdravo donosi 9 najboljih kućnih lijekova za promuklost.

1. Papar

Papar može ublažiti nadraženost grla i u nekoj mjeri smanjiti promuklost. Pomiješajte jednu četvrtinu žličice sa žličicom maslaca i progutajte.

Ako vam je okus papra previše neugodan umjesto toga možete dodati četvrtinu žličice crvene paprike i nekoliko kapi limunovog soka u čašu tople vode, djelovat će isto kao i papar.

2. Kurkuma

Antibakterijska svojstva kurkume pomažu u iskorjenjivanju bakterijske i virusne infekcije u grlu dok antiseptička svojstva promiču brže ozdravljenje.

Dodajte prstohvat kurkume u čašu vrućeg mlijeka te popijte dva puta dnevno. 

3. Češnjak

Češnjak je vrlo dobro poznat u tome da prevenira protiv bolesti, a osim toga pozitivno djeluje i na promuklost.

“Njegov aktivni sastojak – alicin, posjeduje sulfhidril modificirajuću aktivnost što znači da može spriječiti enzime koji imaju sulfhidril skupine, a koji sudjeluju u razvoju upalnih procesa u tijelu posredstvom zaraze patogenima.

Stoga djeluje antimikrobno i protuupalno te pomaže tijelu da se obrani od infekcija“, ističu iranski i njemački znanstvenici u studiji objavljenoj 2014. godine u Avicenna Journal of Phytomedicine.

Jednostavno ogulite češnjak i žvačite dok ne osjetite da je češnjak suh i da ste popili sav njegov sok.

4. Med

Med, kao glavni dodatak svim čajevima je vrlo učinkovit u olakšavanju simptoma nadraženog grla. Med utječe na smanjenje proizvodnje sluzi te djeluje jednako učinkovito kao i pastile koje kupite u ljekarni. 

U žlicu meda možete dodati malo limunovog soka ili med možete progutati sa sokom iz listića bosiljka kojeg ste prethodno iscijedili. Popijte barem 3-4 puta dnevno dok ne osjetite da se simptomi promuklosti poboljšavaju.

5. Čaj od đumbira

Ogulite komad korijena đumbira i nasjeckajte na komadiće. Stavite prethodno oguljeni đumbir u posudu s vodom i kuhajte oko 20 minuta dok voda ne dobije žućkastu boju.

U čaj po želji dodajte meda za bolji okus. Đumbirova izuzetno ljekovita svojstva pomoći će smanjiti upalu grla i promuklost jer đumbir djeluje protuupalno i često liječi suhi kašalj koji prati promuklost.

6. Eterična ulja

Eterična ulja sadrže antibakterijska svojstva koja oslobađaju od bakterija i virusa. Dodajte nekoliko kapi eteričnog ulja u lonac kipuće vode, nagnite se nad lonac i pokrijte glavu ručnikom.

Udišite paru eteričnog ulja iz lonca, a ponovite dva puta dnevno. Preporučujemo vam da koristite eterično ulje kamilice, koja je najpoznatija kao lijek kod prehlada i nadraženog grla zbog svojih protuupalnih svojstava.

7. Sok od luka

Mnogi ne znaju da luk može djelovati kao izvrsno umirujuće sredstvo za upalu grla. Narežite nekoliko glavica luka, stavite ih u vodu te kuhajte na laganoj vatri dok voda ne postane poput sirupa.

Procijedite sirup i umiješajte nekoliko žličica u čaši mlake vode. Po želji dodajte malo meda ili limuna za bolji okus. Popijte barem dva puta dnevno dok ne osjetite da su se simptomi povukli.

8. Jabučni ocat

Jednu žličicu razrijeđenog jabučnog octa umiješajte u čašu vode i popijte 3 puta dnevno. Jabučni ocat će olakšati bolove u grlu te simptome promuklosti.

“Jabučni ocat ima antimikrobna svojstva koja mogu pomoći tijelu da se obrani od nastalih infekcija“, zaključuju znanstvenici Odjela za nutricionizam na državnom sveučilištu u Arizoni. 

9. Pastile

Pastile su vrlo učinkovite kod bolnog i nadraženog grla jer izazivaju izlučivanje sline čime se sprječava suhoća grla koja može pogoršati promuklost.

Na tržištu postoji više vrsta pastila. Uzmite one koje vam okusom najviše odgovaraju te cuclajte dok ne osjetite olakšanje simptoma.

Neke ljekarne prodaju proizvode koji mogu potaknuti izlučivanje sline, što će za vas biti jednako učinkovito kao i pastile.

Promjena životnih navika

Osim navedenih savjeta i kućnih lijekova, preporučujemo vam da promijenite životne navike u potpunosti ili barem kod prehlada i upala grla.

Izbjegavajte konzumiranje cigareta i udaljite se iz prostora u kojima se puši kako bi se izbjegle posljedice pasivnog pušenja. Ako patite od žgaravice, izbjegavajte ljutu, masnu i jako začinjenu hranu. 

Također, izbjegavajte konzumiranje alkohola jer on može dodatno isušiti grlo i pogoršati vaše stanje. Promuklost može biti i simptom alergije pa na to posebno obratite pozornost ako ste alergičar ili je sezona cvjetanja.

Izbjegavajte glasno pričanje i trudite se što manje upotrebljavati glas kako ne bi dodatno iritirali grlo. Najbitnije je da tretirate svoju bolest te da se u potpunosti posvetite liječenju simptoma.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.