Život u BiH iz godine u godinu sve je skuplji. Osnovne životne namirnice, usluge, odjeća, električna energija, kućanski uređaji i higijenski proizvodi samo su dio potreba za koje građani svakim danom izdvajaju više novca, piše Večernji list BiH.
Plaće i pet puta niže
Prema podacima Eurostata, građani BiH pojedine proizvode u maloprodaji plaćaju skuplje nego stanovnici EU, čija je prosječna plaća viša i do pet puta od one u BiH. Cijena električnih uređaja u BiH veća je za skoro šest posto od prosjeka EU. Cijena hrane u BiH je ista ili čak viša nego u nekim zemljama u EU. Situacija je ista i s odjećom. I nju plaćamo po skoro istim cijenama kao i u EU, a cijene su nam čak i više od onih u Bugarskoj, Mađarskoj i Velikoj Britaniji, u kojoj je, usporedbe radi, prosječna plaća u ovoj godini 1990 eura ili četiri i pol puta veća nego u BiH, gdje iznosi 440 eura. S druge strane, rast cijena ne prati rast plaća i mirovina. I to je tako unatrag nekoliko godina. Prosječni troškovi života jedne četveročlane obitelji u FBiH su za deset godina skočili za više od 500 KM dok su plaće u istom razdoblju porasle za 115, a mirovine za nepunih 40 KM. Prosječna plaća u srpnju 2008. godine u BiH je iznosila 763 KM, dok je u srpnju 2018. iznosila 878 KM. Prema podacima Saveza sindikata RS-a, potrošačka košarica u prosincu 2007. iznosila je 1149,57 KM, a u kolovozu ove godine dosegnula je iznos od 1869 KM, što znači da je da je košarica skuplja za 719,43 KM, a plaća veća za 115 KM.
Tiha poskupljenja
Tiha poskupljenja gotovo su svakodnevna - od hrane do bijele tehnike i kućanskih uređaja - rastu cijene svega. Za pojedine kućanske uređaje koji se svakodnevno koriste u kućanstvima građani BiH moraju izdvojiti više novca nego u travnju prošle godine, a više novca moraju odvojiti za tehnički pregled vozila i registraciju te za mjesečno plaćanje vrtića za mališane. Tako je npr. u travnju 2017. prosječna cijena usisivača iznosila 150 KM, dok je u travnju ove godine iznosila 159 KM, pokazuju podaci Agencije za statistiku BiH. Također, prosječna cijena električnog štednjaka u travnju 2017. iznosila je nešto više od 449 KM, dok je u travnju 2018. ta cijena bila 457 KM. Bosna i Hercegovina ima najnižu prosječnu plaću od svih država Europske unije, a u regiji jedino Srbija ima neznatno nižu plaću, ali i dosta niže cijene.•