Od početka mjerenja

Prvi put u Mostaru prosinac bez kapi kiše

Prvi put u Mostaru prosinac bez kapi kiše
08.01.2016.
u 07:00
Do sada najmanje oborina u prosincu u Mostaru bilo je 1948. godine, kao i u Livnu
Pogledaj originalni članak

Mnogi Hercegovci ne pamte ovako sušan početak zime. Zbog toga je glavna uzrečica za one koji suše meso, kako je meso vrhunsko iz jednog jedinog razloga - nije pala ni kap kiše tijekom cijelog prosinca, piše Večernji list BiH.
 

Vrlo oskudne oborine

Sušnog prosinca ne sjećaju se ni starije generacije, a i službeni podaci govore o pojavi koja nije do sada zabilježena. Naime, prema podacima iz preliminarne klimatološke analize za prosinac 2015., koju je načinio FHMZ, mjesečne količine oborina izražene u postotku prosječnih vrijednosti pokazuju da su se tijekom prosinca 2015. odstupanja u odnosu na normalne količine oborina kretala između 0 posto u Mostaru i Livnu i 12,3 posto Bihaću. Izmjerene količine oborina bile su vrlo oskudne i kretale su se u rasponu od 0 mm u Mostaru i Livnu do 13,7 mm u Bihaću. - U čitavom raspoloživom nizu od početka službenih mjerenja u BiH prvi put u Mostaru i Livnu nisu registrirane oborine u prosincu. Do sada najmanja količina oborina izmjerena u prosincu u Mostaru iznosila je sedam mm (1948.), a u Livnu 4,9 mm (1948.), priopćeno je iz FHMZ-a. Godinu prije, količina oborina u Mostaru iznosila je 167,5 mm i, prema raspodjeli percentila, oborine su svrstane u kategoriju ‘normalno’. Također, ni u drugim dijelovima nije bilo znatno drugačije. U MS Bihać, Bjelašnica i Bugojno izmjerene količine oborina u prosinca 2015. su najmanje za prosinac od početka službenih mjerenja u BiH. Što se tiče broja sati sijanja sunca, u prosincu je iznosio na MS Zenica 14, Sarajevo 57, Bihać 123, Bjelašnica 186 i Mostaru 220 sati. Usporedno, godinu prije broj sati sijanja sunca u prosinca 2014. bio je iznad ili nešto iznad tridesetogodišnjeg prosjeka, dok je u Sarajevu bilo zabilježeno najviše pozitivno odstupanje. Što se tiče daljnjih podataka, zanimljivo je kako je analiza pokazala da su u Sarajevu zabilježena 22 dana s maglom. Podsjećamo, građani glavnog grada Sarajava protekli mjesec gušili su se i u smogu, a magla je dodatno pogoršavala situaciju blokirajući, primjerice, međunarodni zračni promet.

Magla u Sarajevu

Međutim, ovo nije najveći broj zabilježenih “maglovitih” dana u Sarajevu. Naime, prema podacima iz FHMZ-a, posljednji put veći broj dana u prosincu s maglom u Sarajevu registriran je 1971. u trajanju od 29 dana, a prosinac 1974. imao je također 22 dana s maglom. Srednje temperature zraka tijekom prosinca 2015. kretale su se između -1,2 u Bugojnu i 7,1 stupanj u Mostaru. Temperaturna odstupanja od normalne vrijednosti tijekom prosinca od 1961. do 1990. bila su pozitivna, osim u središnjim kotlinskim područjima Bosne gdje je srednja mjesečna temperatura bila niža od prosjeka. Na Bjelašnici je prosinac 2015. sa srednjom mjesečnom temperaturom zraka od -0,2 bio najtopliji prosinac od početka službenih mjerenja. Srednja temperatura zraka na Bjelašnici je u prosincu bila veća u odnosu na MS Sarajevo - Bjelave, što nije zabilježeno nikada otkako postoje mjerenja.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.