Pregovori o Mostaru

Prvo provesti izbore, a zatim mijenjati Ustav Federacije BiH

Prvo provesti izbore, a zatim mijenjati Ustav Federacije BiH
30.03.2018.
u 07:30
Pogledaj originalni članak

Novi sastanak političkih stranaka o temi provedbe odluke Ustavnog suda i održavanja lokalnih izbora u Mostaru održan je jučer u Gradskog vijećnici. Iako se očekivalo kako će u jučerašnjim razgovorima sudjelovati i stručnjaci ustavnoga prava, na poziv SDP-a odazvao se samo Slaven Bevanda.

SIP BiH odbio SDP

Predstavnici Središnjeg izbornog povjerenstva BiH odbili su sudjelovati u pregovorima te su poručili kako oni ne mogu biti dio političkih razgovora, ali kako i dalje ostaju na usluzi u slučaju potrebe tumačenja izbornog procesa. - Mi time nismo zadovoljni - kratko je poručio jučer predsjednik SDP-a Mostara Edin Zagorčić koji je bio vidno razočaran činjenicom kako je većina stručnjaka odbila poziv njegove stranke. S druge strane, Bevanda, koji je sudjelovao u pregovorima oko Mostara prije nekoliko godina, objasnio je kako provesti odluku Suda i kako doći do stanja u kojem se mogu održati izbori u Mostaru. - Naš stav je da trebamo provesti odluku Suda i održati izbore, a sva ostala pitanja neka kasnije rješava novoizabrano Gradsko vijeće i više razine vlasti. Prvo trebamo održati izbore, a tek onda mijenjati Ustav Federacije BiH - izjavio je jučer za Večernji list predsjednik Gradskog odbora HDZ-a BiH Mostar Damir Džeba. Zanimljivo je kako su sa sličnim stavom jučer izašli i predstavnici Srba. Naime, oni su predložili dva rješenja. Jedan osigurava provedbu izbora isključivo provodeći odluku Ustavnog suda, dok se drugi dotiče promjena Ustava Federacije i korjenitih promjena Statuta Mostara. Poručili su kako su uvelike zainteresirani za promjenu Ustava, ali i kako neće biti protiv rješenja koje će osigurati provedbu lokalnih izbora u Mostaru, a kasnije kroz legalno i legitimno izabrana tijela nastaviti s započetim promjenama.

Bošnjaci na istim pozicijama

Samo su bošnjačke stranke ostale na istim pozicijama te i dalje traže da se uvede pozicija dogradonačelnika Mostara, što podrazumijeva promjenu Ustava Federacije BiH, a ne samo provedbu sudske odluke koja se odnosi na Mostar. Hrvatski predstavnici istaknuli su kako takve promjene mogu biti dio rješenja samo u slučaju mnogo opsežnije promjene federalnog Ustava i uvođenja pozicije dogradonačelnika u svim županijskim središtima u Federaciji.

- Mislimo kako Mostar već ima dovoljno ekskluziviteta kada je u pitanju zaštita naroda te kako nisu potrebni dodatni mehanizmi samo za Mostar. Sličan rješenja moraju se primijeniti i u drugim gradovima - zaključio je Džeba. 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.