Kada je u pitanju Bosna i Hercegovina, bilježi se veliki postotak oboljelih od posttraumatskog stresnog poremećaja, a, pored odraslih, ova bolest pogađa i djecu i mlade.
Udruga organizatora otpora, umirovljenih i demobiliziranih branitelja HVO-a Sarajevo sutra organizira dvije stručne radionice "Prevencija nasilja nad ženama u ekonomski ugroženim obiteljima bivših branitelja koji se liječe od PTSP-a ili ovisnosti o alkoholu" i "Prevencija nasilja nad mladima u ekonomski ugroženim obiteljima bivših branitelja koji se liječe od PTSP-a ili ovisnosti o alkoholu".
Ove radionice održat će se u okviru III izdanja mozaičnog magazina uživo Duga Presshura u 11 sati u klubu SSH-a na Čengić Vili.
Kako je za Radiosarajevo.ba kazala Ivana Krstanović, koordinatorica projekta, u okviru radionice govorit će se o različitim vrstama agresivnog ponašanja i nasilja, razmatrati razni pristupi prevenciji nasilja, te razne mogućnosti za bolje razumijevnje u zajednici .
"Svakodnevno smo svjedoci činjenice da je nasilje u porastu. Da globalno raste difuzno agresivno ponašanje među bliskim ljudima kao i nasilje u obitelji demobiliziranih branitelja. Iako je od rata prošlo više od 20 godina mnogi se branitelji još nisu 'vratili kući'", istaknula je Krstanović.
Nevidljive ožiljke rata kao posljedicu potisnutih trauma nose i danas, a s njima i članovi njihovih obitelji. Te se posljedice manifestiraju razvodima brakova, nasiljem u obitelji, češćim obolijevanjem i disfunkcionalnom djecom.
"Prema podacima kojima raspolažemo, a njih je jako malo, situacija u obitelji branitelja je jako teška, bremenita, s nizom problema koje imaju svoj zajednički nazivnik, a to je ovaj Domoviski rat", kazala je Krstanović.
Do sada se u Bosni i Hercegovini nije obraćala pažnja na ove probleme, jer povratnici iz rata stižu puni tenzija i trauma.
"Sami znamo da jedna trauma rađa traumu drugih, onih bližnjih koji žele pomoći, a ne znaju kako. Stoga su ugrožena i djeca jer oni odrastaju u neprestanim napetostima, osobito djeca u razvojnoj fazi, pa se tako trauma može protezati. Mi se moramo kao društvo suočiti s tim problemom i pronaći na neki način dogovor i rješenje kako ublažiti posljedice trauma proisteklih iz rata", navela je Ivana Krstanović.
Napominjemo i to da su na radionice svi dobrodošli, a uvodničari i predavači bit će prof. dr. Ismet Dizdarević, doc. dr. Daniel Maleč, dr. sc. Marijo Pejić, Želimir Marković, novinar i mr. Ivana Krstanović, koordinatorica projekata.