O radu Misije OESS-a u BiH, njezinoj ulozi prije 20 godina i sada, ciljevima, planovima, pogledima na stanje u BiH i prioritete..., razgovarali smo s voditeljem Misije OESS-a u BiH veleposlanikom Jonathanom Mooreom, piše Večernji list BiH.
Večernji list BiH: Kakva je danas uloga OESS-a u odnosu na vrijeme kada je osnivana Konferencija za europsku sigurnost i suradnju? Što se promijenilo u Misiji i ulozi OESS-a?
- OESS, kao jedna od najvećih svjetskih međuvladinih organizacija koja ima 57 država članica, od svog osnivanja pa do danas prošao je kroz dosta promjena, ali je oduvijek ostao čvrsto opredijeljen principima na kojima je osnovan - a to su sigurnost i suradnja među svim zemljama članicama. Kako se politička situacija u svijetu mijenjala, tako se i OESS prilagođavao novim prilikama, uvijek nastojeći očuvati svoj integritet i nemjerljiv utjecaj koji uživa u svjetskim političkim i sigurnosnim odnosima. OESS je sigurno jedan on najvažnijih foruma za političke pregovore, s naglaskom na prevenciju konflikta, djelovanje u kriznim situacijama i postkonfliktnom oporavku. Odluke se donose konsenzusom svih zemalja članica i one imaju više politički nego pravno obvezujući karakter, a to je, složit ćete se, u današnjim svjetskim političkim odnosima najvažnije.
Večernji list BiH: Koliko OESS danas može biti faktor povezivanja Rusije i ostatka Europe te SAD-a, imajući u vidu da je to jedino tijelo na “euroatlantskoj” osnovi koje okuplja ove prilično suprotstavljene strane?
- Kao što sam naveo, OESS je danas sigurno jedan od najvažnijih foruma za političke pregovore i razgovore između svih zemalja članica. Osim što je, kako ste istaknuli, “faktor povezivanja”, OESS je, što smatram da je najvažnije, faktor suradnje. To se najbolje ogleda u činjenici da, iako recimo da razne zemlje članice imaju različite stavove o određenim političkim pitanjima, na razini OESS-a, u različitim sferama našeg djelovanja, one sjajno surađuju na mnogim programima i projektima, što se najbolje očituje tamo gdje je i najvažnije - na terenu, u životima građana država članica.
Večernji list BiH: Kakva je danas uloga i zadaća OESS-a u BiH?
- Kada je uspostavljena Daytonskim mirovnim sporazumom Misija OESS-a u BiH imala je posebnu ulogu u provođenju i nadgledanju izbora. Tijekom vremena naša uloga je evoluirala, a naša prisutnost u BiH je mijenjala svoj opseg, tako da danas imamo široku mrežu od 10 ureda u cijeloj BiH. Naše aktivnosti usmjerene su na jačanje sustava obrazovanja, upravljanja i pravosuđa, te poštovanja ljudskih prava i vladavine prava za sve građane. Aktivno surađujemo sa svima, od najviših državnih institucija, pravosudnih, obrazovnih, institucija za zaštitu ljudskih prava i sloboda do škola, centara za socijalni rad i organizacija civilnog društva, kako bismo unaprijedili stupanj poštovanja ljudskih prava u BiH i omogućili dijalog i aktivnosti koje će doprinijeti toleranciji, suživotu i nediskriminaciji. Misija OESS-a u BiH je bila i ostaje partner BiH u mnogim ključnim procesima, uključujući reformu izbora i obrane, a svakako je to i danas u svim važnim reformskim procesima. Posebno sam ponosan na to što je Misija OESS-a u ovih 20 godina bila inicijator i organizator aktivnosti koje su donijele promjene tamo gdje su potrebne - u živote svih građana u BiH. Konkretne rezultate našeg angažmana viđam na svakom koraku, bilo da je riječ o obrazovnim projektima, borbi protiv diskriminacije, jačanju lokalnih vlasti, potpori procesuiranju ratnih zločina ili promociji prava nacionalnih manjina, jer mi smo u BiH kako bismo bili partneri građanima i vlastima, te kako bismo ponudili svoju pomoć i stručnost. Naravno, potrebno je uraditi još mnogo toga, te ostajemo ovdje kao partner vlasti i građana BiH na njenom putu napretka.
Večernji list BiH: Koliko činjenica da je Amerikanac uvijek na čelu Misije OESS-a u BiH djeluje na njezin angažman?
- Velika mi je čast raditi u svojstvu šefa Misije OESS-a u BiH. OESS igra važnu ulogu za sve svoje države članice, a činjenica da u OESS-u radi veliki broj državljana SAD-a je dokaz zanimanja Sjedinjenih Američkih Država u uspjehu OESS-a. No, pozicija šefa Misije OESS-a u BiH nije isključivo namijenjena Amerikancima. Ja sam bio kandidat SAD-a za šefa Misije, ali je moguće da će neki od sljedećih veleposlanika koji će doći poslije mene biti iz neke druge države članice OESS-a.
Večernji list BiH: Jeste li zadovoljni reformskim mjerama koje aktualna vlast na svim razinama poduzima?
- Ja sam, prije svega, zadovoljan kada vidim kako postoji opredijeljenost vlasti da se odlučno krene u reformske procese. To sigurno nije istog intenziteta u različitim oblastima i sferama - neke reformske procese će biti lakše, a neke teže provesti. Ono čega svi moramo biti svjesni je da je put suradnje i napretka BiH jedini put i da nema alternative. Smatram kako su političari u ovoj zemlji dovoljno iskusni da znaju kako građani ove zemlje očekuju samo ozbiljne i konkretne rezultate u svim oblastima kako bi svima u ovoj zemlji, a, prije svih, djeci u svim krajevima BiH bila zajamčena bolja budućnost.
Večernji list BiH: Što smatrate glavnim izazovom za BiH u ovoj godini?
- Osim zaista ozbiljnih i krajnje potrebnih reformskih procesa koji se moraju provesti u BiH, od lokalne do državne razine, od obrazovanja do pravosuđa, jednim od glavnih izazova s kojim se suočava cijeli svijet, a ne samo Bosna i Hercegovina, smatram rastuću prijetnju od širenja nasilnog ekstremizma i radikalizma. To je jedan vrlo kompleksan izazov koji zahtijeva angažman svih sfera društva, od lokalne razine, građana, nastavnika, aktivista, do najviših državnih sigurnosnih agencija. Proces borbe protiv nasilnog ekstremizma i radikalizma je dugotrajan i složen, ali je nužno prepoznati važnost angažmana svih nas. Tako je i poseban prioritet naše Misije borba protiv nasilnog ekstremizma i uloga koju u tome igraju lokalne zajednice, građani, mediji, vlasti...
Večernji list BiH: Kako procjenjujete stupanj regionalne suradnje na jugoistoku Europe i što je glavna prijetnja tom procesu?
- Smatram kako su dobri odnosi i regionalna suradnja među svim državama regije ključni, ne samo za dugoročnu stabilnost već i prateći ekonomski razvitak, obrazovanje i sigurnost. Naša Misija poseban naglasak stavlja upravo na regionalnu suradnju, te bih sa stajališta Misije OESS-a regionalnu suradnju ocijenio kao jako dobru. Naravno, uvijek postoji prostor za napredak, ali dok god su svima na ovim prostorima sigurnost, napredak i bolji život za sve građane prioritet, siguran sam kako će regionalna suradnja biti sve bolja i bolja. Prijetnja tom procesu može biti samo izostanak tih prioriteta, što smatram kako nije u cilju ni jednoj od država u regiji.