Vesna Travljanin, direktorica Saveza općina i gradova Federacije BiH

Raditi na povećanju kapaciteta lokalne samouprave za privlačenje europskih i drugih fondova

Raditi na povećanju kapaciteta lokalne samouprave za privlačenje europskih i drugih fondova
19.05.2023.
u 11:52
Savez općina i gradova Federacije BiH i Savez općina i gradova Republike Srpske 31. svibnja imaju zajedničku sjednicu
Pogledaj originalni članak

Savez općina i gradova FBiH i Savez općina i gradova RS-a imaju dugogodišnju suradnju koja je put k pronalaženju rješenja koja će, prije svega, ići u korist naših građana, naglasila je, među ostalim, u intervjuu za Večernji list Vesna Travljanin, direktorica Saveza općina i gradova Federacije BiH.

Večernji list: Dana 31. svibnja u Neumu održava se zajednička sjednica predsjedništava Saveza općina i gradova FBiH te Saveza općina i gradova RS-a, pod visokim pokroviteljstvom Vijeća Europe, odnosno Kongres lokalnih i regionalnih vlasti Vijeća Europe. Koliko je ovaj događaj značajan iz fokusa naglašavanja prava koje lokalne zajednice u BiH imaju?

- Savez općina i gradova Federacije BiH i Savez općina i gradova Republike Srpske imaju dugogodišnju suradnju. Ona je u kontinuitetu već gotovo 20 godina. Naše polje djelovanja, naša misija i realizacija naših ciljeva ne mogu se ostvariti bez zajedničke suradnje.

Naše asocijacije su velikim dijelom angažirane na polju unapređenja zakonske regulative koja se odnosi na rad i nadležnosti lokalnih zajednica. Po tom pitanju značajnu podršku pruža nam i međunarodna zajednica putem projekata u kojima u pravilu zajedno sudjelujemo. I ova zajednička sjednica predsjedništava naših saveza poslužit će za razmjenu iskustva te će biti prilika da suradnju podignemo na veću razinu. Mnoštvo je tema koje su nam zajedničke, a s tim i izazova, pa i problema. Samo suradnja može biti put k pronalaženju rješenja koja će, prije svega, ići u korist naših građana. Sve jedinice lokalne samouprave, općine i gradovi u BiH, imaju iste ili slične nadležnosti, kao i probleme, što povezuje ovu razinu vlasti u cijeloj zemlji.

Večernji list: Možete li nam predstaviti ključne teme o kojima će se raspravljati? Kakve zaključke očekujete?

- Ključne teme koje će biti razmatrane su: uloga i značaj Kongresa lokalnih i regionalnih vlasti Vijeća Europe s posebnim osvrtom na BiH, uključujući monitoring, izvješća, preporuke i publikacije vezane uz BiH, unaprjeđenje suradnje Kongresa i dvaju saveza, kao i daljnje planirane aktivnosti Kongresa lokalnih i regionalnih vlasti Vijeća Europe.

Ovom prilikom naglasit će se obveza poštivanja Europske povelje o lokalnoj samoupravi kao ključnog međunarodnog ugovora koji jamči zaštitu prava lokalnih i regionalnih vlasti, a koji je BiH ratificirala u cijelosti.

Također, naglasit će se potreba za usklađivanjem svih propisa koji se odnose na lokalnu razinu vlasti s Europskom poveljom o lokalnoj samoupravi i relevantnim zakonodavstvom. Bit će riječi i o kandidacijskom statusu BiH za članstvo u EU te harmonizaciji domaćeg zakonodavstva s propisima EU-a, kao i o značaju projekata koje zajednički provode Savez općina i gradova FBiH i Savez općina i gradova RS-a. Očekujemo da će članovi predsjedništava Saveza općina i gradova FBiH i Saveza općina i gradova RS-a donijeti konkretne zaključke koji će staviti naglasak na značaj i potrebu daljnjeg razvoja položaja lokalne samouprave u BiH uvažavajući specifičnosti ove razine vlasti.

Večernji list: Koje se mogućnosti nude lokalnim zajednicama u BiH kada je riječ o suradnji s EU-om, a osobito kada govorimo o projektima koji se nude putem različitih fondova?

- BiH je koncem 2022. dobila kandidacijski status za članstvo u Europskoj uniji, što je jasan signal i za općine i gradove u pogledu aktivnijeg angažmana u privlačenju EU fondova. Jedinice lokalne samouprave u BiH, u skladu sa Zakonom o načelima lokalne samouprave u FBiH, zadužene su za osiguranje širokog spektra lokalnih usluga u okviru svojih nadležnosti. Općine i gradovi angažiraju se na osiguranju lokalnih komunalnih usluga, zaštiti okoliša, unaprjeđenju poslovnog okružja i na aktivnijem sudjelovanju građana, samo da spomenemo neke od njih. Fondovi koji stoje na raspolaganju od EU-a mogu znatno pomoći u realiziranju projekata u općinama i gradovima, a što će rezultirati boljim lokalnim uslugama, pozitivnom poslovnim okružju i transparentnijem radu lokalnih uprava. EU je kroz IPA III Instrument za pretpristupnu pomoć stavio na raspolaganje 14,2 milijarde eura za države kandidate i potencijalne kandidate. Ipak, unutar IPA III ne postoji posebna alokacija sredstava za pojedinu državu, nego će sredstva biti dodijeljena na osnovi kvalitete projektnih prijedloga odnosno na osnovi ispunjenosti ciljeva IPA III. S tim u vezi potrebno je dalje nastaviti raditi na povećanju kapaciteta jedinica lokalne samouprave za privlačenje EU i drugih fondova, na čemu će Savez intenzivno raditi u predstojećem razdoblju.

Večernji list: Budući da EU osobitu pozornost pridaje lokalnim samoupravama, između ostaloga i kroz podršku projektima, na koji način Savez općina i gradova Federacije radi kako bi prava lokalne samouprave bila jasno naglašena?

- Savez ima prosperitetnu suradnju s međunarodnom zajednicom u BiH, a u cilju unaprjeđenja statusa i funkcioniranja lokalne samouprave u FBiH i BiH. U tom smislu Savez ima partnerski odnos u projektima od značaja za jedinice lokalne samouprave tako da provodi projekte i aktivnosti kako u jedinicama lokalne samouprave tako i u jačanju kapaciteta Saveza.

Željeli bismo posebno istaknuti projekt "Jačanje saveza općina i gradova u BiH", podržanog od Švedske razvojne agencije – SIDA i Švicarske razvojne agencije – SDC, a koji se fokusira na područja javnih financija, EU integracija i rodne ravnopravnosti na lokalnoj razini. Jačanjem kapaciteta Saveza i tijela Saveza omogućuju se kvalitetnije aktivnosti na polju lobiranja i zastupanja interesa jedinica lokalne samouprave pred višim razinama vlasti, u izradi relevantnih analiza i politika u svrhu lobiranja i zastupanja, kao i u pružanju drugih usluga svojim članicama i razmjeni dobrih praksi. Osim ovog projekta, Savez provodi niz projektnih aktivnosti vezano uz transparentnu raspodjelu sredstava organizacijama civilnog društva, uloge mjesnih zajednica u BiH, ali i drugih koje imaju za cilj jačanje kapaciteta jedinica lokalne samouprave.

Večernji list: Kakva je suradnja s federalnim vlastima kada govorimo o procesu privlačenja sredstava iz EU-a?

Savez općina i gradova FBiH u 2022. intenzivno je radio na istraživanju interesa i potreba jedinica lokalne samouprave vezano uz apsorpciju EU fondova na lokalnoj razini. Rezultat ovih aktivnosti i dobre suradnje s Federalnim ministarstvom financija je uspostava kreditne linije za sufinanciranje i predfinanciranje EU projekata na lokalnoj razini unutar Razvojne banke FBiH. Vlada FBiH je podržala inicijativu Saveza za subvencioniranje kamate za navedenu kreditnu liniju i time stvorila preduvjete za veću uključenost članica u projekte EU-a. U ovom trenutku jedinice lokalne samouprave u FBiH nisu u potpunosti spremne za ove procese. Postoji realna potreba za unapređenjem njihovih kapaciteta za pripremu projekata, što je i prepoznato u strategiji razvoja Federacije BiH 2021. - 2027. U strategiji je navedeno ''potrebno je dodatno jačati razvojne timove na razini županija i jedinica lokalne samouprave za pisanje i provedbu projekata IPA fondova stalnom organizacijom treninga, kao i planirati sredstva za sufinanciranje IPA projekata u nerazvijenim općinama koje imaju problem s osiguranjem udjela u financiranju''.

Večernji list: IPA III mehanizam osobito je financijski vrijedan, a pruža brojne mogućnosti kada je riječ o različitim razinama vlasti u BiH. Kakve su perspektive kada govorimo o općinama i gradovima u FBiH?

- Općine i gradovi u FBiH aktivni su u prijavljivanju na EU fondove, a neki su formirali i posebne općinske odnosno gradske odjele za pripremu projekata. Mogućnosti koje nudi IPA III su uistinu velike. No, za razliku od ranijih instrumenata za pretpristupnu pomoć, IPA III će biti dodjeljivana na osnovi indikativnih iznosa, a koliko će ovih indikativnih iznosa biti usmjereno na pojedinačne zemlje korisnice IPA III, ovisi o napretku koji budu postigle u provedbi reformi, posebno onih fundamentalnih u oblastima vladavine prava, reforme javne uprave i održivog ekonomskog razvoja i konkurentnosti. Savez općina i gradova uspio je u 2022. suradnjom s Razvojnom bankom FBiH i Vladom FBiH, a u cilju podrške općinama i gradovima pri prijavljivanju na EU i ostale fondove, realizirati osnivanje kreditne linije za sufinanciranje i predfinanciranje EU projekata na lokalnoj razini. Kreditna linija pri Razvojnoj banci FBiH na raspolaganju je općinama i gradovima uz 100% subvencioniranu kamatu od Vlade FBiH, što zaista ova sredstva čini povoljnim iz aspekta sufinanciranja EU projekata. U budućem razdoblju bit će potrebno raditi na unaprjeđenju kapaciteta za apsorpciju EU fondova u jedinicama lokalne samouprave, a u cilju pripreme projektnih prijedloga za IPA III i ostale fondove.

Večernji list: Savez općina i gradova dan prije održavanja zajedničke, održat će i svoju sjednicu Predsjedništva. O kojim ćete temama raspravljati?

Članovi Predsjedništva bit će upoznati sa zaključcima sa sjednica povjerenstava Saveza (zajedničke sjednice Povjerenstva za ustavna i zakonodavna pitanja, Povjerenstva za razvoj i unaprjeđenje lokalne samouprave i Povjerenstva za ekonomski razvoj općina i gradova i financije) te sa sjednica Povjerenstva za izbor i imenovanja. Prezentirat će se nacrt izvješća vezano uz usklađivanje potrebnih zakonskih propisa s Europskom poveljom o lokalnoj samoupravi i sa Zakonom o načelima lokalne samouprave u FBiH. Predsjedništvo će biti informirano i o aktivnostima na pripremi apelacije prema Ustavnom sudu FBiH u vezi sa zakonom o izmjenama Zakona o vodama Sarajevske županije. Na ovoj sjednici bit će upriličeno potpisivanje memoranduma o suradnji između Saveza općina i gradova FBiH i Gender centra Vlade FBiH. 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.