Dok je na hrvatskoj političkoj sceni jedino predizborno pitanje hoće li stranke okupljene oko Hrvatskog narodnog sabora (HNS) dobiti više od dvije trećine hrvatskih glasova, a na srpskoj koja će od dvije koalicije - SNSD-ova ili SDS-ova - prevagnuti, kod Bošnjaka je mnogo nepoznanica pred listopadske izbore.
Najmanje četiri stranke bore se za dominaciju na prostoru koji je većinski bošnjački, a predizborne ankete i procjene pokazuju da bi zbog nezadovoljstva birača učinkom “platformaškog” dvojca SDP-SDA, relativni pobjednici mogli biti Savez za bolju budućnost (SBB) Fahrudina Radončića i Demokratska fronta (DF) Željka Komšića.
Povjerenje birača
Iako je o tome možda i rano govoriti, upravo bi ove dvije stranke postizbornim ulaskom u vlast mogle potaknuti pozitivne promjene i odblokirati političke procese u državi.
Naravno, najviše će to ovisiti o količini povjerenja koje će im ukazati birači u listopadu, ali neupitne su činjenice koje i SBB i DF razlikuju od ostalih relevantnih stranaka u Bosni i Hercegovini, a posebno u Sarajevu.
Usprkos činjenici da su obojica sudjelovala u vlasti, Radončić i Komšić nemaju ni izbliza odgovornost za stanje u zemlji kakvo imaju neke druge stranke i lideri. Naprotiv, izuzme li se način na koji je Komšić dva puta došao u poziciju da obavlja dužnost člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine, njemu se nema mnogo što zamjeriti.
Nije donosio kontroverzne odluke u vlasti, pokazao je političku odlučnost distancirajući se od SDP-a i, što je možda i najvažnije, nije upleten u korupcijske afere. Slično je i s Radončićem koji je jedinstven primjer na bh. političkoj sceni jer se kao bogat i situiran čovjek uključio u politiku.
Težnja k suradnji
Obojica su, dakle, pokazala nezainteresiranost za bogaćenje preko politike i nisu opterećeni korupcijom. Kao takvi mogu biti predvodnici ekonomskih reformi i privlačenja investicija.
S druge strane, nacionalno su neopterećeni. Radončić sasvim otvoreno ukazuje na majorizaciju Hrvata i opasnosti eventualne radikalizacije Bošnjaka. Komšić, pak, kao Hrvat uživa veliki ugled među Bošnjacima, a osmogodišnjim radom u Predsjedništvu Bosne i Hercegovine pokazao je da nije neprijatelj ni narodu kojem pripada.
Za razliku od nekih drugih sarajevskih političara, Komšić i Radončić nisu proteklih godina ispaljivali otrovne strijele prema Banjoj Luci, što bi, u kontekstu formiranja funkcionalne vlasti, nakon izbora moglo biti itekako važno. Za brzo formiranje vlasti nakon izbora značajno je i što oni unaprijed ne bježe od suradnje s onima koji budu dominantni predstavnici hrvatske i srpske izborne volje.
Da ne povjerujes sto ovaj novinar napise i ostade ziv! ..." i Komšić nemaju ni izbliza odgovornost za stanje u zemlji kakvo imaju neke druge stranke i lideri......Pa zaboga gosp Jezvic-u bio je 8 godina clan predsjednistva! , a da ne govorimo da su ga muslimani izabrali kao Hrvatskog clana predsjednistva, sto je svinjarija nevidjenih razmejera.