Predsjedatelj Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić je na pres-konferenciji u Sarajevu ocijenio da su odnosi u Vijeću ministara „jako dobri“, dodajući kako misli da će i dalje uspjeti odluke donositi na način da budu korisne svim građanima BiH i cijeloj BiH.
- Mi ni u jednom trenutku nismo odstupili od naših prvih prioriteta, a to je da poštujemo ustavne nadležnosti u BiH. Sva priča o prenosima nadležnosti ili djelovanju pojedinih stranaka u Vijeću ministara koje su protiv interesa entiteta ili bilo koje županije nije utemeljena na relevantnim činjenicama - istaknuo je Zvizdić, dodajući da će se i dalje držati aktualnih ustavnih nadležnosti i raditi na promociji ciljeva, a to su prije svega europske integracije i ekonomski razvoj BiH, vladavina prava.
Komentirajući neusvajanje seta zakona o trošarinama u državnom parlamentu, istaknuo je kako misli da su „s polja struke prebačene na polje politike i tu nisu imale velike šanse da prođu“.
Po njegovim riječima, i dalje ostaje potpuno relevantan podatak da miljarda eura čeka da bude operativna za najvažnije projekte u ovoj državi, a to je izgradnja infrastrukture, kao podloge za ekonomski razvoj BiH.
- To što se to pitanje pokušava prebaciti isključivo na pitanje politike, to i jeste razlog zbog čega trošarine nisu uvojene. Nisam čuo nijedan ozbiljan argument u parlamentarnoj raspravi koji bi me uvjerile da bi one nanijele bilo kakvu štetu bilo kome u BiH. Mi ćemo sada razmisliti o trošarinama i o modelu i načinu na koji ćemo to pitanje vratiti u ponovnu proceduru - kazao je Zvizdić.
Zamjenik predsjedatelja Vijeća ministara BiH i ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Mirko Šarović je također ocijenio da kao Vijeće ministara rade korektno.
- O gotovo svim ili najvećim dijelom odluka imamo dogovor, mogu reći konsenzus. No, mi smo partneri koji dolazimo iz različitih političkih stranaka, iz različitih entiteta i sasvim je logično da o određenim pitanjima možemo imati i drugačije stavove - naveo je Šarović.
Što se tiče seta zakona o trošarinama kazao je „da s trošarinama mi opterećujemo građane, poduzeća, tvrtke s novim davanjima, ali s druge strane razvijamo infrastrukturu“.
- S obzirom na to da je javnost, ali i politička javnost podijeljena o ovom pitanju, trebamo tražiti modele kako izaći s novim prijedlogom, odnosno tražiti određene kompromise. Spreman sam na tome raditi da bismo pokušali naći jednu vrstu ravnoteže i modela koji će osdigurati i razvoj infrastrukture, ali i da teret trošarina ne podnesu oni koji su u ovom slučaju najranjiviji - zaključio je Šarović.
Zamjenik predsjedatelja Vijeća ministara BiH i ministar financija i trezora Vjekoslav Bevanda je na pitanje o parlamentarnoj većini, kazao kako nije „mađioničar i prognostičar“, dodajući da što se tiče parlamenta, vidi se da se parlamentarna većina formira od slučaja do slučaja, od interesa do interesa.
- Odluke i način odlučivanja u Vijeću ministara BiH su propisani zakonima i pravilima. Za sve odluke koje su krajnje, koje ne idu dalje u proceduru, treba reći da je nužan konsenzus. Sve odluke koje su donesene su donesene konsenzusom, jer drugačije se i ne mogu donijeti - kazao je Bevanda.