stručni suradnik SZO u BiH

Rizik od majmunskih boginja nizak jer bh. zračne luke nemaju izravnu vezu s Afrikom

Foto: Pixsabay
Rizik od majmunskih boginja nizak jer bh. zračne luke nemaju izravnu vezu s Afrikom
20.08.2024.
u 08:43
Majmunske boginje se javljaju, uglavnom, tradicionalno u Africi, odnosno središnjem i zapadnom dijelu te zemlje
Pogledaj originalni članak

Majmunske boginje u proteklom razdoblju izazvale su zabrinutost diljem svijeta, a zabilježen je i prvi slučaj u RH. Koje su najnovije smjernice Svjetske zdravstvene organizacije za putnike iz BiH koji planiraju posjetiti zemlje gdje je rizik od zaraze, otkrio je Mirza Palo, stručni suradnik Svjetske zdravstvene organizacije u BiH.

– Majmunske boginje se javljaju, uglavnom, tradicionalno u Africi, odnosno središnjem i zapadnom dijelu te zemlje i proteklih desetljeća nisu izlazile iz te regije gdje se endemski javljaju. Tijekom 2022. zabilježili smo od grupe dva epidemiju koja je bila globalna s tisućama slučajeva. S današnjim danom zabilježeno je 100.000 slučajeva i više od 200 njih sa smrtnim ishodom. To nije opasna bolest, ali opet treba biti oprezan – rekao je Palo i iznio i preporuke SZO-a.

– Za sve naše građane koji planiraju putovanje u rizična područja (središnja i zapadna Afrika i Demokratska Republika Kongo) svakako savjetujemo izbjegavanje bliskog kontakta s osobama koje ne poznaju dobro i koje mogu imati simptome gripe, prehlade, visoke temperature, groznice, kašlja, bolova u mišićima i sl. Treba svakako pratiti lokalne zdravstvene vlasti i svoje zemlje, ali i drugih zemalja u kojima planirate putovanje – objasnio je. Kaže da su u svijetu dostupna cjepiva dvaju proizvođača, a koja se koriste za sprječavanje širenja ovog virusa.

– Međutim, u BiH još nisu dostupna. Postojali su planovi, i vjerujem da još postoje, da se nabavi određena količina, ali ona nisu preporučena svim građanima, već rizičnim skupinama gdje se ta bolest može proširiti i zdravstvenim radnicima koji rade na testiranju na ovu zaraznu bolest. Ta cjepiva sada nisu dostupna, a ona se inače mogu dati prije ekspozicije (preventivno) i nakon kontakta s osobom koja razvija ili će razviti ili je već razvila majmunske boginje – dodao je Palo. Otkrio je je li bitno u ovom slučaju da se i BiH priprema za širenje potencijalne zaraze, piše N1.

– Svakako da je značajno. Možemo se vratiti dvije godine unatrag kada je bila epidemija majmunskih boginja i tada je SZO osigurao testove koji su, koliko mi je poznato, dostupni u Sarajevu i Banjoj Luci i u velikim klinikama, tako da se testiranje, ako postoji sumnja, može uraditi. Prije dvije godine imali smo više od 10 slučajeva zabilježenih u SŽ-u. Važno je istaknuti da je rizik veoma nizak jer BiH i njezine zračne luke nemaju izravne veze s afričkim zemljama (izravna avioputovanja), tako da će ovi slučajevi, kao što je to u Švedskoj, biti uhvaćeni u drugim zračnim lukama u drugim zemljama i bitan je jak nadzor zdravstvenog sustava. Osim ovog jednog potvrđenog slučaja, vjerujemo da postoji i nekoliko desetaka nepotvrđenih slučajeva koje su sustavi propustili i koji će naknadno biti zavedeni u evidenciji – zaključio je Palo.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.