Brojni korisnici TikToka upozoreni su da ne sudjeluju u opasnom izazovu koji se u posljednje vrijeme širi tom društvenom mrežom. Kao i mnogi prethodni TikTok izazovi, i ovaj navodi korisnike da izvode za život opasne zadatke koji mogu imati i fatalne posljedice. “Blackout Challenge” već je odnio nekoliko žrtava diljem svijeta, pa i u našem susjedstvu, piše Večernji list BiH.
Devetogodišnji dječak koji je u utorak pronađen mrtav u stanu u beogradskom naselju Rakovica navodno se slučajno objesio igrajući TikTok izazov. Prema neslužbenim informacijama, dječak je ostao sam u stanu dok su mu roditelji bili u trgovini. “Kada su se vratili, on nije otvarao vrata pa su pozvali policiju i vatrogasce koji su preko terase ušli i dijete zatekli obješeno o krevet na kat. Od početka se sumnjalo da je do smrti došlo slučajno tijekom igre, a sada se vjeruje da je mališan igrao ‘Blackout’ na TikToku”, kazao je izvor blizak istrazi.
Slučaj djevojčice iz Italije
Slučaj u Srbiji dogodio se samo nekoliko dana nakon što je u Italiji život izgubila desetogodišnja djevojčica. Mala Antonela zaključala se 20. siječnja u kupaonicu i snimala se telefonom dok je pojas ogrtača stezala oko vrata. Njezina petogodišnja sestra pronašla ju je u besvjesnom stanju. Antonela je odmah prebačena u dječju bolnicu, ali već je bilo kasno. Liječnici su se borili za njezin život, ali nakon nekog vremena ustanovili su smrt. Javno tužiteljstvo u Palermu pokrenulo je istragu zbog poticanja na samoubojstvo. Antonelini roditelji rekli su za list La Republica da nisu znali o čemu se radi te da im je druga sestra desetogodišnjakinje rekla da je Antonela igrala “igru gušenja”. Veoma je lako zavesti tinejdžere pa je tako sve više onih koji se odazivaju izazovu u kojem guše sami sebe sve dok se ne onesvijeste. Pretpostavlja se da je ovaj isti izazov pratila i mala Antonela. Postoji još otprije i javljao se pod različitim imenima kao “Izazov onesvješćivanja” (Passout Challenge), “Igra gušenja” (The Game of Choking), “Brzinsko sanjanje” (Speed Dreaming) ili “Blackout”, a u posljednje vrijeme je postao prilično popularan na TikToku. Ako ga vidite, odmah ga prijavite, pozivaju zabrinuti roditelji.
Opasne igre
Vrlo opasna i nekada vrlo popularna igra “Plavi kit”, u kojoj se djecu navodi da prihvaćaju razne izazove, među kojima su i oni vrlo opasni za život, vratila se prošle godine. Ovog puta opasnost dolazi od imena Jonathan Galindo i djeluje uglavnom preko Twittera, Instagrama i TikToka. Stručnjaci su uspjeli izboriti se sa zastrašujućim igrama kao što su “Plavi kit” i “Momo”, ali nikako ne mogu stati ukraj izazovima koji postoje još iz doba prije interneta, a koji su sada našli svoje mjesto i u viralnom svijetu. Trenutačno internetom kruže izazovi kao što su “Cutting Challenge”, tijekom kojeg mladi jedni druge potiču na rezanje tijela nožem, skalpelom ili žiletom, zatim “Drinking Challenge” koji, pojednostavljeno, predstavlja nadmetanje u količini popijenog pića ili neke druge tekućine, a tu su i “Choking Game”, odnosno igra gušenja tijekom koje je potrebno staviti što više različitih stvari u usta, kao i “Passout Game” tijekom koje je potrebno zaustaviti disanje sve do trenutka pada u nesvijest. Trenutačno najpopularnija društvena mreža među tinejdžerima, TikTok, koja u Europi ima oko 100 milijuna korisnika, izaziva dosta negativnih reakcija. Glavni razlog su izazovi koji traže od korisnika da se nađu u opasnim situacijama koje mogu ugroziti zdravlje, pa i život. Stoga roditelji moraju obratiti pozornost kakve sadržaje prate djeca i razgovarati s njima o opasnostima koje vrebaju.•