Zamjenik pomoćnika tajnika obrane Sjedinjenih Američkih Država (SAD) za Rusiju, Ukrajinu, zapadni Balkan i Euroaziju Michael Carpenter potvrdio je danas u intervjuu za bh. novinske agencije podršku SAD-a Bosni i Hercegovini na njenom putu ka euroatlantskim integracijama te istakao da je BiH dragocjen partner u doprinosu koaliciji za borbu protiv ISIL-a u Siriji i Iraku.
Naglasio je da je kretanje ka NATO-u ponekad dug i težak proces te da je knjiženje vojne imovine važan korak, koji je u slučaju BiH parcijalno ispunjen, a da je na državi da završi taj proces.
- Mi ne možemo provesti reforme umjesto vas, to morate uraditi sami i tako je sa svakom zemljom - istakao je.
Nakon toga, napomenuo je, odluka o ulasku u NATO-u zasniva se na tome da zemlja zadovolji zajednički set vrijednosti i provede vrlo teške reforme, kao što je reforma obrane, reforma pravosuđa i reforma uprave zemljom.
Osvrnuo se na slučaj zemalja koje su primljene u NATO, a da nisu ispunile određene uvjete, i kazao da su sve zemlje koje su postale članice ovog saveza ipak prošle određeni proces, koji se, kaže, promijenio u posljednjih nekoliko godina, prenosi Fena.
- Sada postoji institut MAP-a i uvjeti koji se moraju ispuniti. BiH ima godišnji plan za zemlju i ciljeve koji se moraju zadovoljiti da bi postala članicom NATO-a. To je sistem zasnovan na zaslugama i ispunjenju kriterija koje sve zemlje moraju ispuniti - kazao je Carpenter.
Zamjenik pomoćnika tajnika obrane SAD-a za Rusiju, Ukrajinu, zapadni Balkan i Euroaziju također je istakao da je BiH dragocjen partner u doprinosima koaliciji za borbu protiv ISIL-a u Siriji i Iraku. Međutim, dodao je da je to samo jedan dio mozaika te da se ISIL kao tumor proširio iz Sirije i na ostale zemlje svijeta.
- Zbog toga je važno da sve, osobito europske zemlje, surađuju i rade na rješavanju tog pitanja - smatra Carpenter.
S tim u vezi, izrazio je zadovoljstvo jer je BiH usvojila zakon kojim se zabranjuje odlazak bosanskohercegovačkih građana na strana ratišta i napomenuo da SAD surađuje s vlastima BiH na području borbe protiv nasilnog ekstremizma, gdje je postignut određeni napredak, ali je potrebno još dosta toga uraditi.
- Važno je da vlasti u zemljama zasuču rukave i rade na tim pitanjima i sve vladine agencije trebaju raditi na tome, to nije samo pitanje Ministarstva obrane. Ministarstvo unutarnjih poslova treba raditi na sprečavanju protoka stranih branitelja i terorista - rekao je.
Osvrnuo se i na nedavni Summit u Varšavi na kojem je bio s predsjednikom SAD-a Barackom Obamom, a na kojem je jedno od dva glavna pitanja za NATO trenutno - izazov i prijetnja ruskog revanšizma, jer, kako je rekao, ruski utjecaj se proteže, osim Ukrajine i Gruzije, i na područje zapadnog Balkana.
- Jasno je svima da je Rusija označila NATO integracije na zapadnom Balkanu kao proces koji ne podržava - kazao je Carpenter i naglasio stav SAD-a da svaka zemlja ima suvereno pravo da odredi svoju budućnost i privrženost u smislu političkih i sigurnosnih afiliacija.
S tim u vezi, potcrtao je da nijedna treća zemlja ne bi trebala imati pravo veta nad željom da se neka zemlja pridruži vojnoj alijansi, kao što je NATO, ili političko-ekonomskoj organizaciji, kao što je EU.
- To je točka u kojoj se ne slažemo s Moskvom i nastavit ćemo da podržavamo pojedinačni izbor svake zemlje na njenom putu ka NATO-u ili EU - poručio je.
Carpenter koji trenutno boravi u posjeti BiH, posjetio je i ostale zemlje na području zapadnog Balkana, ali nije želio praviti poređenje među zemljama u pogledu njihovog napretka, jer, po njegovim riječima, različite zemlje suočavaju se s različitim problemima.
Međutim, dodao je da je borba protiv nasilnog ekstremizma zajedničko pitanje s kojim se sve zemlje regije suočavaju na određenom nivou.
Također, naveo je zajednički set problema u široj regiji, a to su pravosuđe i vladavina zakona, ekonomski razvoj, reforma obrane te upravljanje zemljom.
Svi ovi aspekti, smatra, imaju zajedničke elemente koji se prožimaju i podupiru jedni druge te u slučaju da ne funkcioniraju, djeluju destabilizirajuće jedni na druge.
Zaključio je da je unutar ove regije vladavina zakona esencijalna te da njen nedostatak i korupcija osiguravaju put kojim se podriva napredak zemlje i njena sigurnost.