Udruga korisnika kredita "Švicarac" redovito upozorava na nezakonitosti koje su banke provodile nad korisnicima kredita u švicarskim francima. Još od 1998. na snazi je Zakon o deviznom poslovanju, ali različita interpretacija njegovih odredbi dovela je do toga da i nakon pet godina nije donesena ni jedna pravomoćna presuda za kredite u "švicarcima", piše Večernji list.
Tumačenje zakona
Problem je u tome što drugostupanjski sud okolo traži mišljenje o tome što uraditi po prvostupanjskim presudama koje nisu pravomoćne, umjesto da potvrdi prvostupanjske presude na temelju zakona. Primjerice, ako je kamatna stopa u ugovorima neodređena i neodrediva, kao što je dokazano da jest, na temelju Zakona o obveznim odnosima ugovor je ništavan. Zbog svega što im se događa, korisnici kredita u "švicarcima" napisali su i inicijativu za autentično tumačenje predmetne odredbe zakona radi sprečavanja nanošenja materijalne štete proračunu FBiH ili štete državnoj imovini (F)BiH, a na koncu da se omogući ostvarivanje prava na pravnu zaštitu korisnika kredita od povreda u službenim postupcima, najprije sudbenim.
Utjecaj rasta 'švicarca'
U prijedlogu autentičnog tumačenja odredbi članka 56. stavka 1. Zakona o deviznom poslovanju prva točka glasi kako banke i druge institucije ne mogu odobravati kredite u stranoj valuti, što uključuje i "švicarce", fizičkim osobama radi plaćanja u inozemstvu i u BiH, ni domaćim pravnim osobama radi plaćanja u BiH. Uz to, ne mogu tim osobama odobrene kredite u stranoj valuti plasirati u markama jer je to protivno namjeni odobrenih kredita u odredbi zakona, stoji u inicijativi Udruge korisnika kredita "Švicarac" koja želi ispraviti nepravdu koja je nekoliko ljudi u regiji dovela čak i do samoubojstva. - Kada bi se u FBiH očitovali o onome što su napisali u Zakonu o deviznom poslovanju, a u RS-u o onome što piše u Zakonu o obligacijskim odnosima, mi ne bismo imali problem s kojim se godinama borimo. Mi smo čitavo ljeto Vijeću ministara, Vladi FBiH i drugim nadležnim institucijama slali pisma, tražeći od njih da se očituju o navedenim zakonima ili da donesu novo zakonsko rješenje, kao što je urađeno u Hrvatskoj i Crnoj Gori, te tako skrate ove strašne muke", kazao je predsjednik Udruge "Švicarac" Kemal Duraković. Podsjetimo, od 9802 korisnika kredita u švicarskim francima u BiH, samo njih deset posto ima mogućnost vraćati velike rate kredita. Zbog rasta švicarskog franka, građani čiji su krediti bili vezani za tu valutu, a krediti su im isplaćeni u konvertibilnim markama, godinama vraćaju razliku i mnogi od njih još nisu isplatili ni glavnicu.