BEOGRAD

Schmidt u Srbiji pohvalio Vučićevu konstantnu podršku suverenitetu BiH

Schmidt u Srbiji pohvalio Vučićevu konstantnu podršku suverenitetu BiH
05.04.2024.
u 13:55
Ovi razgovori poslužili su kao svojevrsni pokušaj utjecaja na smirivanje političkih tenzija u okruženju
Pogledaj originalni članak

Posjet visokog predstavnika Christiana Schmidta Srbiji i susret s predsjednikom Republike Srbije Aleksandrom Vučićem protekli su uz sadržajne razgovore, doznaje Večernji list, a zanimljivost susreta leži i u dvama podacima - prvi je da je Schmidt u Beogradu bio primljen kao visoki predstavnik, a druga je da ga je pozvao Vučić.

Smirivanje tenzija

Doznajemo i kako su sugovornici imali otvorene razgovore, i to dosta dugo, a tijekom samog sastanka ozračje je bilo bez "povišenih tonova". O sastanku u Beogradu izvijestili su iz Ureda visokog predstavnika na društvenim mrežama, naglasivši kako je Schmidt imao dobar i otvoren razgovor s predsjednikom Vučićem te su se dotaknuli svih aktualnih tema u BiH, s naglaskom na RS. - Cijenim konstantnu podršku suverenitetu i teritorijalnom integritetu BiH predsjednika Vučića - rekao je visoki predstavnik Christian Schmidt, navodi se u priopćenju OHR-a.

Sve navedeno ide u smjeru zaključaka da su ovi razgovori poslužili kao svojevrsni pokušaj utjecaja na smirivanje političkih tenzija u okruženju, a koje su posljedica različitih pogleda na određene teme.

Schmidtov posjet Beogradu i razgovore s Vučićem analitičari promatraju i kao pokušaj da se preko Srbije izvrši svojevrsni utjecaj na vlasti u Republici Srpskoj kada je riječ o brojnim otvorenim pitanjima zbog kojih su odnosi na relaciji vlast RS-a - OHR danas na najnižoj mogućoj točki. No, Schmidt zasigurno razgovorima s Vučićem nastoji relaksirati i ozračje unutar BiH te stvoriti nužnu političku stabilnost u cilju fokusiranja na europski put zemlje.

Jasno je, naime, i kako se BiH trenutačno nalazi u izrazito delikatnom političkom trenutku - s jedne strane dobila je "zeleno svjetlo" Europskog vijeća te očekuje pregovarački okvir, što su povijesno značajni potezi, dok s druge postoji uzavrelo ozračje uslijed određenih događaja koji bi mogli poremetiti kakav-takav vanjskopolitički sklad kada je riječ o unutarnjim odnosima partnera. Izrazito je važno stoga očuvati fokus na europskim temama te pokušati iskoristiti vrijeme koje je pred BiH kako bi se postigao politički dogovor oko nekoliko preostalih točaka te dobio okvir, što bi značilo i početak pregovora te definitivni ulazak u europski vlak. Na takav zaključak upućuju i poruke koje su se mogle nedavno pročitati na društvenim mrežama, a koje su nagovijestile svojevrsnu diplomatsku turneju visokog predstavnika koja bi kao ključnu namjeru imala očuvanje stabilnosti unutar Bosne i Hercegovine.

Sam Schmidt je prije nekoliko dana u objavi na mreži X naglasio kako se raduje razgovorima sa svim relevantnim akterima u okviru svojih daytonskih ovlasti i mandata u cilju nastavka uloge međunarodne zajednice u očuvanju mira, integriteta i stabilnosti u BiH.

Imovina

Upitan o Vučićevoj najavi da će ga pitati koju odredbu Daytonskog sporazuma o državnoj imovini je prekršio predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, Schmidt je naveo kako smatra da je dobro razmisliti o svemu i razgovarati o svemu što je aktualno. - Ponekad čujem iz Banje Luke dugačke govore da je Schmidt nametnuo Izborni zakon i da će nametnuti Zakon o državnoj imovini, ali ja ću samo pomoći da se dođe do rješenja o tome. Ako ne radimo na tom pitanju, nećemo imati investicije u ovoj zemlji - kazao je on, dodavši kako državna imovina ne treba ulijevati nikome strah da će on ili netko drugi uzimati nešto od nekoga.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

AR
Aruena
17:21 05.04.2024.

državna imovina ne treba ulivati nikome strah da će on ili netko drugi uzimati nešto od nekoga.