Posljednja sjednica Ustavnopravnog povjerenstva Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH vjerojatno je zadnja potvrda kako u Mostaru ove godine neće biti lokalnih izbora. Novim preglasavanjem Hrvata odlučeno je kako prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH, koji se odnosi na izbore u gradu Mostaru, nije u skladu s Ustavom BiH i pravnim sustavom.
Opasna retorika
- Retorika na sjednici je bila u najmanju ruku čudna. Čak su se spominjali ratni planovi Armije BiH i koridor prema moru - rekao nam je zastupnik Mate Franjičević. Naglasio je kako je očita želja bošnjačkih stranaka da Bošnjaci zadrže pozicije koje imaju u područjima gdje su većina, dok traže posebna prava tamo gdje su Hrvati većina. - Odbija se prijedlog rješenja za Mostar zbog navodnog ugrožavanja prava, a istodobno se šuti o Hrvatima u sredinama gdje su manjina i tim gradovima se ne žele dati posebni statusi. Očito je kako se radi o dvostrukim mjerilima - rekao nam je jučer Franjičević. Najglasniji u obaranju prijedloga promjene Izbornog zakona za Mostar je zastupnik SDA Šefik Džaferović. “Prijedlogom izmjena i dopuna Izbornog zakona BiH ne vrši se provedba presude Ustavnog suda BiH, već ispunjavaju neki drugi zahtjevi HDZ-a BiH i HDZ-a 1990. Jer, Izborni zakon BiH podrazumijeva da se on može mijenjati i utvrđivati proceduru izbora izabranih dužnosnika u ovom slučaju za Gradsko vijeće Mostara, ali koja će biti u skladu s važećim aktima i ustavima što ovdje nije slučaj. Naime, izmjene Izbornog zakona BiH ne mogu sadržavati ništa što je suprotno odredbama Statuta Grada Mostara i Ustava FBiH kojim je propisano postojanje izbornih područja”, naglasio je Džaferović koji je i potpredsjednik SDA.
Stav SDA
Naveo je kako “mijenjanje, odnosno brisanje izbornih područja kako je predviđeno predloženim izmjenama i dopunama Izbornog zakona BIH, odnosno uspostava Grada Mostara kao jedne izborne jedinice nije u skladu sa zahtjevom Ustavnog suda BiH, odnosno njegove presude”. Nakon ovoga je sasvim jasno kako Mostarci ni ove godine neće birati novu lokalnu vlast u gradu, koja će tako ući u rekordnu sedmu godinu vladavine. Gradsko vijeće ne postoji već skoro dvije godine, a promjenama određenih zakona omogućeno je da Mostar barem može imati proračun i ispuniti minimum svojih obveza.
Uvijek su u povjesti njabolji prijedlozi za promjene dolazili od strane manjine.