Kronična bol u zglobovima uzrokovana artritisom danas muči velik broj ljudi, a u tom slučaju neke namirnice morate izbjegavati.
Neke vrste ove boli uzrokovane su iznenadnim ozljedama, koje vode iščašenju i frakturama. No, bol u zglobu mogu uzrokovati i dugotrajniji problemi, poput kontinuiranog stresa, sindroma karpalnog tunela, ali ipak najčešće artritisa.
Ako vi pripadate ovoj skupini, sigurno ste isprobali sve što može olakšati bol, od joge do istezanja, ali i mediteranske prehrane koja pomaže. „Studije su pokazale dobrobiti ove dijete na smanjenje boli i poboljšanja pokretljivosti kod osoba koje žive s artritisom“, ističe Amy Shapiro, nutricionistica.
“Primjer takvog jela bi bio tanjur pun lososa, blanširanog povrća, riže i maslinovog ulja na salati“, dodaje.
Uz namirnice koje su uključene u mediteransku prehranu, postoji i puni namirnica koje potiču upale, a koje trebate izbjegavati. Dr. Nilanjana Bose smatra da dobri temelji mogu puno učiniti: „Ako pratite zdrave životne navike i prehranu, tijelo i imunološki sustav će biti jaki i manje skloni upalama“.
1. Šećeri
Hrana koja sadrži šećere poput sokova i kolača potiču otpuštanje proteina u tijelo koji se zovu citokini a uzrokuju upale. Uz šećer pazite i na unos fruktoze i sličnih sastojaka. Ako ste veliki ljubitelj šećera i stalno vam se javlja želja, pokušajte bombone zamijeniti voćem ili jogurtom s medom i sjemenkama te datuljama. Kako Shapiro ističe, voće, poveće, grahorice sadrže visoke razine fitokemikalija koje smanjuju utjecaj upala.
2. Rafinirani ugljikohidrati
Bijela riža, tjestenina, kruh i krumpir su rafinirani ugljikohidrati i trebali bi se izbjegavati kako bi se izbjegli upalni procesi. Ono što je zajedničko ovim namirnicama je gluten. Bijelo brašno je često korišteno pri pripremi kruha i tjestenine, a gluten je njegov prirodni sastojak. Ako ste već osjetljivi na gluten, trebali biste ga trebali u potpunosti izbjegavati.
3. Alkohol
Alkohol može potaknuti i učiniti čestim napade gihta koji je čest oblik upalnog artritisa, jako je bolan i često utječe na jedan zglob. Postoje trenutci kada se stanje pogoršava, a i period kada simptoma nema. U umjerenim količinama, alkohol neće škoditi, ali ako imate artritis ili giht, onda vam može samo štetiti pa ga je pametno izbjegavati.
4. Mliječni proizvodi
Ako imate reumatični artritis, punomasno mlijeko i slične proizvode je potrebno izbjegavati, prema studiji objavljenoj 2018 godine u magazinu Klinička reumatologija. Upala može reagirati na proteine koji se u njima nalaze.
5. Pržena i procesuirana hrana
Kada pržite hranu, uništavate vrijedne nutrijente, a ona može sadržavati i kancerogene supstance, prema pisanju centra za reumatologiju New Yersey. Mnoge namirnice sadrže puno procesuiranih namirnica i sol, a sve to može utjecati na pojavu upalnih procesa u obrambenim mehanizmima tijela, što može pogoršati simptome artritisa. „Prevelik unos soli može voditi do naticanja područja oko zgloba i pogoršanja simptoma artritisa, a jako procesuirana hrana može pojačati simptome upale“, dodaje Shapiro.
6. Biljna ulja
Kao važno pravilo Shapiro ističe da osobe koje pate od bolesti zglobova i žele jesti zdravo trebaju izbjegavati unos zasićenih masnoća i povećati unos omega 3 masnih kiselina, a to znači da se držite podalje biljnih ulja koje imaju visoku udio omega 6 kiselina. Uz biljna ulja, ove masne kiseline se mogu pronaći u ulju kukuruza, suncokreta, soje, kikirikija i majonezi.
Što je reumatoidni artritis
Reumatoidni artritis je kronična upalna bolest vezivnog tkiva, nepoznatog uzroka, koja najjače pogađa lokomotorni sustav, a često se javlja između 25. i 50. godine. Bolest je tri puta češća u žena nego u muškaraca i podjednako pogađa ljude svih rasa. Reumatoidni artritis je autoimuna bolest koja se javlja kada tijelo greškom napada vlastiti imunološki sustav.
Reumatoidni artritis može izazvati upalu tkiva oko zglobova, ali i u drugim organima u tijelu. Upala se može pojaviti u tkivu oko zglobova, poput tetiva, ligamenata i mišića. U nekih bolesnika s reumatoidnim artritisom, kronična upala dovodi do uništavanja hrskavice, kostiju i ligamenata, što uzrokuje deformaciju zglobova.
Simptomi poput malaksalosti, gubitka tjelesne težine i groznice mogu biti početni znaci reumatoidnog artritisa. Po simptomima može podsjećati na prehladu ili gripu, osim što simptomi reumatoidnog artritisa mogu trajati godinama. Otečenost i bol u zglobovima u većine bolesnika traje najmanje šest tjedana prije nego se reumatoidni artritis dijagnosticira. Kod velikog broja bolesnika reumatoidni artritis skoro redovito se razvija u zglobovima prstiju, često zahvaća koljena i gležnjeve. Bol je često simetrična, iako može biti znatno jače izražena na jednoj strani, ovisno koja je ruka dominantna. Upaljeni zglobovi obično su natečeni i često se pri dodiru osjeća da su topli. Mnoge bolesti imaju zajedničke simptome s artritisom, stoga je teško razlučiti je li posrijedi lupus, osteoartritis ili fibromialgija.