nekada su čekali u redovima

Slaba potražnja za ogrjevom: 'Skladišta su prepuna, a kupaca nema ni za lijeka'

Foto: ilustracija
Slaba potražnja za ogrjevom: 'Skladišta su prepuna, a kupaca nema ni za lijeka'
19.08.2024.
u 19:56
Pogledaj originalni članak

Potražnja za ogrjevnim drvetom i peletom nikad nije bila lošija, kako na domaćem, tako i na stranom tržištu, gdje je za sedam mjeseci ove godine plasirano gotovo 50 posto manje robe u odnosu na isti period lani.

Prema podacima Uprave za  neizravno oporezivanje (UNO), BiH je od siječnja do kraja srpnja ove godine izvezla ogrjevnog drveta u vrijednosti od 49,04 milijuna maraka, dok je istovremeno na inozemno tržište plasiran pelet vrijedan 9,79 milijuna KM. U istom periodu prošle godine na strano tržište otišlo je 67,06 milijuna KM ogrjevnog drveta, kao i 18,22 milijuna KM peleta. 

- Najviše ogrjevnog drveta ove godine plasirano je na tržište Italije, zatim Slovenije, Hrvatske i Austrije. Pelet je u najvećim količinama završio u Sloveniji, Srbiji, Hrvatskoj te Italiji - istaknuli su u UNO, piše Glas Srpske.

Iako se grijna sezona bliži, osiguravanje ogrjeva ove godine gotovo da nije počelo. Skladišta su prepuna, a kupaca, kažu prodavači, nema ni za lijeka, što nije bio slučaj prethodnih godina u ovo doba, kada su mušterije čekale u redovima. 

Tajnik Udruženja šumarstva i drvoprerade u Privrednoj komori RS Igor Andrić istakao je da je ponuda ogrjevnog drveta zadovoljavajuća, čak i veća u odnosu na potrebe. 

- Paleta sa ogrjevnim cijepanim drvetom u Banja Luci košta od 240 do 260 maraka, dok je u manjim sredinama ponuda još veća i može se naći i po 220 maraka. Za metar drva potrebno je izdvojiti do 110 maraka - kazao je Andrić.

Dodao je kako je potražnja za ogrjevom veoma tanka, što nije uobičajeno za ovo doba godine, jer su prethodne dvije zime bile jako blage i mnoga domaćinstva nisu potrošila ni stare zalihe.

- Potražnja za ogrjevnim drvetom svakako je utjecala i na proizvodnju, koju su mnogi silom prilika morali smanjiti. S obzirom na vremenske prognoze, ne vjerujem da će biti neka velika potražnja za ogrjevom ni u narednom periodu, zbog čega, pretpostavljam, ne bi trebalo da bude ni značajnije korekcije cijena - istaknuo je Andrić. 

Prema njegovim riječima, ništa bolja situacija nije ni u zemljama okruženja, gdje su stovarišta puna, a kupce broje na prste. 

Predstavnik proizvođača peleta u BiH Goran Ivanović kazao je kako taj energent nikad nije bio povoljniji, te da je njegova prosječna cijena 350 maraka, otprilike koliko je bila i proljetos. 

- Potražnja za peletom u ovo doba godine je dosta smanjena, kako na domaćem, tako i stranom tržištu. Osim tople zime, potražnja za peletom iz BiH u inozemstvu opala je i zbog višemjesečne zabrane izvoza u 2022. godini. Tada smo izgubili veliki broj tržišta koja sada ogrjeva opskrbom, između ostalih, proizvođači iz Brazila, Indije i Kine - rekao je Ivanović.

I potpredsjednik Udruženja drvoprerađivača drvnih sortimenata niže vrijednosti RS Đorđe Brkić tvrdi da je prodaja stala. 

- Lageri su nam puni, nemamo ideju što da radimo. Od prošle godine izvezli smo svega 20 posto robe. Potez BiH, kada je spustila rampu, je bio katastrofalan. Naše poslove u inozemstvu sada su preuzele druge zemlje - kazao je Brkić i dodao kako je jedan od razloga i skupa sirovina koju domaći proizvođači kupuju. 

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.