Vlada Federacije BiH tvrdi:

Smanjenje boda diskriminiralo bi buduće umirovljenike

27.04.2014., Samobor - Gradjani iskoristili suncanu nedjelju za setnju gradom. Photo: Luka Stanzl/PIXSELL
18.11.2008., Split, Hrvatska - Penzioneri svoje vrijeme provode zanimljivim igrama ,Sah i balote svakodnevnica su Splitskih umirovljenika.Igranje saha na Ovcicama Photo Vanja Zubcic/Vecernji list
28.02.2016.
u 07:00
Pogledaj originalni članak

Na sjednici IO Saveza udruga umirovljenika u FBiH zaključeno je da nacrt zakona o MIO nije reformski u najznačajnijem dijelu koji se odnosi na preračun mirovina, piše Večernji list BiH. Ističu da se nacrtom zakona “cementira” postojeće nepravilno stanje pri izračunu mirovina i zahtijevaju da se izvrši preračun svih mirovina u FBiH te da se ukine zadržavanje povećanih mirovina za idućih pet godina.Smatraju da je vrijednost općeg boda od 13,6 KM prevelika i predlažu da vrijednost općeg boda ne bude veća od 11 KM.

Bodovna formula

Donosimo kakva je to izmjena u zakonu s kojom se umirovljenici ne slažu. Naime, obračun mirovina bodovnom formulom bazira se na stažu osiguranja i uplaćenim doprinosima. Za svaku godinu staža s plaćenim doprinosom osiguranik stječe bodove proporcionalno uplaćenom doprinosu – 1 bod ako je plaća bila ista kao i prosječna plaća u FBiH (2 boda ako je bila dvostruko veća od prosječne, 0,5 bodova ako je bila pola prosječne, itd.). U trenutku odlaska u mirovinu, osiguraniku se iznos mirovine utvrđuje na način da se ukupan broj bodova ostvarenih u radnom vijeku množi s vrijednosti boda. Strategija je odredila da se startna vrijednost boda treba izračunati na način da prve mirovine po bodovnom sustavu značajno ne odstupaju od zadnjih mirovina utvrđenih po starom sustavu. Na osnovi podataka Federalnog zavoda MIO o mirovinama ostvarenim u 2014. i 2015., utvrđena je ravnotežna vrijednost boda od 13,6 KM.

Način izračuna

Ključna pretpostavka određivanja početne vrijednosti boda bila je odrednica strategije da prve nove mirovine trebaju biti približno iste zadnjima po starom obračunu, a što je jednoobrazna praksa primijenjena u zemljama okruženja i šire prilikom prelaska na bodovnu formulu. Na toj osnovi strukturiran je uzorak, s jedinstvenom vrijednošću boda od 0,5 za poseban staž te je izračunata ravnotežna početna vrijednost boda od 13,6 KM. Provjera ove vrijednosti izvršena je na osnovi “prosječnog starosnog umirovljenika” s 32 godine staža (prosjek staža starosnog umirovljenika u FBiH u rujnu) koji je ostvario 17 godina staža do zaključno s 1999. i 15 poslije 1999, bez posebnog i pridodanog staža, s prosječnom plaćom svake godine, koji danas odlazi u mirovinu. Prema sadašnjem obračunu, mirovina koju će takav umirovljenik ostvariti iznosi 460,8 KM. Kako je po novom bodovnom sustavu osiguranik zaradio 1 bod za svaku godinu staža, za njega ravnotežna PVB iznosi 13,6 KM.

Pomnoženo s 32 boda daje mirovinu od 435,2 KM. Svako “umjetno smanjenje” boda prouzročilo bi značajne probleme i diskriminaciju, jer bi kompletan teret i negativne učinke reforme snosili budući umirovljenici.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.