Posavina slovi kao jedno od područja u Bosni i Hercegovini s većom koncentracijom oboljelih od endemskog nefritisa, bubrežnog oboljenja, piše Večernji list BiH. Zbog toga i ne čudi što su na relativno malom zemljopisnom prostoru uspostavljena dva dijalizna centra - jedan u Odžaku (Federacija BiH) i drugi u susjednom Šamcu (Republika Srpska).
Opće poboljšanje zdravlja
Centar za dijalizu u Odžaku, pružajući svoje usluge, spašava život za oko 40 pacijenata iz Posavske županije, koji redovito dolaze na dijalizu. Riječ je o pacijentima koji pate od zatajenja bubrega i drugih ozbiljnih bubrežnih oboljenja. Zbog prirode bolesti i složenosti liječenja pacijenti su ovisni o redovitim tretmanima dijalize kako bi nastavili normalno živjeti.
- Ipak, postoji razlog za optimizam jer broj oboljelih od endemskog nefritisa pokazuje trend smanjenja - tvrdi voditelj Centra za dijalizu u Odžaku dr. Želimir Stipančić.
- Tome uvelike doprinosi poboljšana kvaliteta pitke vode u Posavini, kao i rješavanje pitanja vodovodnoga sustava, što na kraju dovodi i do općega poboljšanja zdravlja stanovništva. Ovi infrastrukturni napori zasigurno imaju pozitivan učinak na smanjenje broja novodijagnosticiranih pacijenata koji bi, inače, bili ovisni o dijaliznim tretmanima - smatra dr. Stipančić.
Izrazio je također zahvalnost za donaciju triju novih dijaliznih uređaja koji su im dopremljeni posredstvom Humanitarne organizacije "Izvor dobročinstva" iz Vogošće, a koje je financirala Humanitarna organizacije iz Kuvajta preko Veleposlanstva u Sarajevu. Donacija se, inače, sastoji od ukupno deset dijaliznih uređaja za Federaciju BiH.
- Dobili smo uređaje novije generacije koji su vrlo kvalitetni i, prema mojoj procjeni, vrijedni više od 150.000 KM. U posljednjih desetak godina imali smo pet novih uređaja koje su donirali Ministarstvo zdravstva, udruge nefrologa i humanitarne organizacije. Oprema se mora stalno servisirati kako bi bila u funkciji i kako bismo održavali kvalitetu zdravstvene usluge koja je u našem centru na zavidnoj razini. To sve zahtijeva da se tijekom godine velika sredstva izdvajaju upravo za te namjene jer oprema nije nova. Raduje nas što se s federalne i županijske razine planiraju sredstva za saniranje ravnog krovišta naše zgrade te unutarnje uređenje. Ta nas investicija posebno raduje jer je očekujemo godinama - dodaje dr. Stipančić.
Ismir Karaga iz Udruge "Izvor dobročinstva" kaže kako udruga djeluje u cijeloj BiH sa strateškim prioritetnim ciljem pomoći povratničkom području kroz samoodržive projekte, osobito pomoć bolnicama i zdravstvenim ustanovama, kao i najranjivijoj kategoriji osoba.
Pomagat će se i dalje
- Pomažemo oko 2000 djece bez roditelja u njihovu školovanju. Nedavno smo preko humanitarnih telefonskih brojeva osigurali stipendije za 30 djece - tvrdi Karaga.
Sanela Omerović navela je kako je prvi kontakt i spremnost da se pomogne odžačkom Centru za dijalizu pokrenuo Azaudin Porobić iz odžačkog Merhameta.