guverner CBBiH

Softić: Rast deviznih rezervi za 10,8 posto

Softić: Rast deviznih rezervi za 10,8 posto
09.02.2017.
u 08:43
Pogledaj originalni članak

Prema posljednjim raspoloživim podacima Centralne banke BiH (CBBiH) o trendovima u financijskom sektoru, bruto devizne rezerve BiH su iznosile 9,53 milijarde KM na kraju prosinca i u odnosu na kraj 2015. godine više su za 926 milijuna KM (10,8 posto), izjavio je u intervjuu za Dane guverner CBBiH Senad Softić.

Kako je naveo, pozitivan saldo kupovine i prodaje KM s komercijalnim bankama je osnovni razlog spomenutog rasta deviznih rezervi, iako je, za razliku od ranijih godina, značajan i pozitivan utjecaj promjena u vrijednosti portfolija CBBiH, što je posljedica negativnih prinosa na dužničke papire na međunarodnim tržištima. Zbog servisiranja javnog vanjskog duga, saldo kupovine i prodaje KM s internim deponentima bio je negativan.

- Pozitivan saldo kupovine i prodaje KM s komercijalnim bankama do studenog 2016. daleko više je posljedica transakcija s klijentima, nego rasta depozita u stranim valutama (primarno sektora stanovništva). Strana pasiva komercijalnih banaka je smanjena za 453 milijuna KM u odnosu na kraj 2015. godine, što ukazuje na slabu potrebu za dugoročnim izvorima financiranja. U trenutnim okolnostima, to može biti posljedica i slabe potražnje za kreditima, ali i sve manjeg broja klijenata koje banke ocjenjuju prihvatljivom razinom rizika. Razina gotovine i ekvivalenata gotovine u bilansima komercijalnih banaka je porastao u odnosu na kraj 2015. godine - kazao je Softić.

Što se tiče kreditne aktivnosti, naveo je, dobra vijest je da je već krajem 2015. zaustavljen pad kredita sektoru poduzeća na godišnjoj razini, ali da je kreditna aktivnost do pred kraj 2016. ostala slaba.

U studenom je zabilježena godišnja stopa rasta kredita poduzećima od 1,89, odnosno 3,77 posto, kada se u obzir uzme efekt oduzimanja dozvole za rad Banci Srpske. Krediti stanovništvu su u studenom zabilježili rast na godišnjoj razini od 3,28 posto, i to, prvenstveno, zbog rasta potrošačkih nenamjenskih kredita.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.