Financijskim planom Agencije za privatizaciju u FBiH (APF) za ovu godinu predviđena su novčana sredstva za sudske sporove koji se vode protiv APF-a, kao i one vezane uz povrat imovine u susjednim državama. Naime, protiv APF-a je pokrenut dvadeset i jedan sudski spor čija vrijednost iznosi 345.199.319,37 KM. U devet sporova APF je prvotužen (vsp 4.440.456,18 KM), u šest sporova drugotužen (vsp 33.906.963,92 KM) i u šest sporova trećetužen (vsp 306.851.899,27 KM). Sukladno preporukama Ureda za reviziju institucija FBiH, Agencija je izvršila procjenu rizika po navedenim tužbama. Uz navedeno, planirana su sredstva za izvansudsku nagodbu u iznosu od 82.732,39 KM, a odnose se na manje obračunate naknade za topli obrok i regres zaposlenicima Agencije za razdoblje od listopada 2012. do 6. prosinca 2013.
Razmatrajući zahtjev zaposlenika Agencije, kao indikatora mogućeg sudskog spora, te uzimajući u obzir sudsku praksu i procjenu da je riječ o visokom riziku nastanka dodatnih troškova temeljem zateznih kamata i sudskih troškova, planirano je pristupiti potpisivanju sporazuma o izvansudskoj nagodbi kojim se zaposlenici odriču prava na zatezne kamate po osnovi navedenih potraživanja. Sukladno tomu, procijenjeno je da je u 2016. potrebno osigurati sredstva za zaštitu od evikcije u iznosu od 5,000.000 KM, imajući u vidu predmete u kojima su već donesene prvostupanjske presude protiv Agencije, predmete u kojima su pokrenuti izvršni postupci, kao i izvansudsku nagodbu. Evikcija u rimskom privatnom pravu znači oduzimanje sudskim putem stvari stečene kupnjom. Do evikcije je dolazilo u slučaju ako je prodavatelj prodao kupcu stvar nad kojom nije imao pravo vlasništva pa je pravi vlasnik kupcu sudskim putem oduzeo posjed te stvari.
Što se tiče naplate potraživanja, primjerice troškovi pristojbe na žalbe, revizijske tužbe i ustavne žalbe za sporove pred sudovima u RH kreću se oko 13 mil. dolara. Tu su i troškovi koji se odnose na Europski sud za ljudska prava. Riječ je o izradi zahtjeva i podnesaka ovom sudu. Što se tiče povrata imovine i sporova koji se vode pred sudovima izvan BiH, lista je dugačka. U Srbiji se vode postupci pred sudom u Nišu (FDS), pred sudom u Inđiji (Krivaja). Tu su i troškovi sudskog spora kojim se traži naknada za izdavanje poslovnog prostora od Agrokomerca VKL Beograd, troškovi izrade projekta, uplanjenja i upisa prava vlasništva za nekretnine Agrokomerca u Beogradu površine 3000 m2, troškovi zastupanja odvjetnika, pristojbe na odluku suda i žalbe za imovinu Hepoka Mostar, troškovi sastava tužbi, zastupanja i pristojbe na tužbe za poslovne prostore KTK Visoko u Kraljevu, Kragujevcu, Boru, Subotici, Užicama, Beogradu, Sjenici i Novom Pazaru, troškovi odvjetnika i pristojbe u sudskom sporu za poslovni prostor Unis Pretis i Pretis Vogošća u Beogradu, troškovi zastupanja i pristojbe na odluku suda po žalbi za stan Oslobođenja i RTV BiH u Beogradu, troškovi odvjetnika i pristojbi u sudskom sporu za poslovni prostor Šipad Export-Importa u Beogradu te troškovi vještaka građevinske struke za svaki predmet pojedinačno. I u susjednoj RH brojni su sudski troškovi vezani uz povrat imovine.
Tu su sudski troškovi vezani uz spor koji se vodi za odmaralište Fabrike duhana Mostar u Bristu, Gradac. Troškovi odvjetnika i sudski troškovi vezani uz spor u vezi s odmaralištem Đuro Salaj Gradac, troškovi odvjetnika, sudski troškovi i dr. pristojbe nadležnih državnih tijela, a odnose se na Luku Drvo Šibenik (Šipad Export-Import), troškovi sastava tužbe za podnošenje brisovne tužbe i zastupanja prijedloga za privremenu mjeru i pristojbe na tužbu po predmetu odmarališta Merkur Mostar u Bristu, Gradac...
Tu su zbrojeni i troškovi za pristojbe na tužbu za zemljište Agrokomerca u Herceg Novom u C. Gori, kao i troškovi sudskog postupka vezano uz zemljište Krivaje u Herceg Novom. Da Agrokomerc prednjači u tim troškovima, vidljivo je iz troškova koji se odnose na sastav tužbe, pristojbe na tužbu i vještaka građevinske struke za skladište Agrokomerca u Skoplju u Makedoniji.•