Sredstva za uklanjanje mrlja stavljaju se na odjeću prije ili u samom pranju. Sadrže tenzide, koji se nazivaju i surfaktanti ili površinski aktivne tvari, a uloga im je da smanjuju površinsku napetost vode.
Molekule vode same teško prodiru u nečistoću. Tenzidi to olakšavaju. Odstranjivači mrlja sadrže i enzime koji ubrzavaju proces čišćenja, a ekološki su prihvatljivi. Najčešći enzimi su proteaze koje uklanjaju proteine iz krvi, jaja, trave, mlijeka... Amilaze dobro djeluju protiv mrlja od ugljikohidrata, na primjer čokolade, a lipaze čiste ulja i masti, piše 24sata.hr.
Odstranjivači mrlja najčešće su tekućine ili prašci, a mogu biti i u obliku aerosola, štapića i pasta. Kao tekućine, sve su češće u ambalaži s pumpicama kako bi se jednostavno raspršivali. Oblik pakiranja ne utječe na svojstva i najčešće doprinosi samo komociji prilikom nanošenja, no ne utječe na svojstva. Neki analizirani proizvodi sadrže i tvari na bazi kisika koje izbjeljuju i time dodatno doprinose učinku pranja.
Cijene se mogu znatno razlikovati, no skuplji proizvodi nisu nužno i učinkovitiji. U djelotvornost svakog od njih kupac se mora sam uvjeriti i na kraju proizvođača kojeg odabere nagraditi ponovnom kupnjom.
Hoće li odstranjivač ukloniti mrlje ovisi o vrsti i stanju tkanine, vrsti mrlja, koliko dugo je mrlja u tkanini, prethodnim pokušajima uklanjanja...
Prirodno sredstvo za skidanje mrlja na majicama ispod pazuha je soda bikarbona s malo vode. Za mrlje od bijelog vina pomažu alkoholni ocat ili sok limuna, a masne mrlje mogu se posuti s malo škroba ili krede pa tretirati deterdžentom za pranje posuđa.
Kako efikasnije čistiti
- Odstranjivač treba držati na mrlji dok se tkanina ne osuši.
- Može se staviti prije pranja, ili s odjećom ubaciti u perilicu.
- Mrlje će lakše nestati ako se odstranjivač stavi u hladnu vodu.