Savez samostalnih sindikata BiH smatra da je došlo vrijeme da se i u BiH Praznik rada obilježava prosvjedima. Oni smatraju da do toga može doći samo postepenim i upornim radom na buđenju svijesti među radnicima, povećanju broja članova sindikata, čime će biti ojačan sindikalni pokret, ali i stvorena dovoljna kritična masa radnika koji su spremni 1. svibanj provesti na prosvjedima, a ne uz tradicionalni roštilj.
Iz te organizacije navode da je, kada je riječ o sadašnjem načinu obilježavanja Praznika rada koji se ustalio u bivšoj državi, neophodno imati na umu činjenicu da je u to vrijeme vladao socijalizam, radničko samoupravljanje, da su radnici imali osigurana sva radnička, socijalna i ljudska prava, te da u konačnici nisu ni znali na koji način taj dan obilježavaju njihove kolege u zapadnoj Europi, Turskoj i drugim zemljama, javlja Fena.
Ističu da su se, odlaskom socijalizma i završetkom agresije na BiH, radnici susreli s divljim kapitalizmom i netransparentnom privatizacijom, te da je došlo do potpunog nestanka velikih gospodarskih koncerna koji su zapošljavali najveći broj radnika, a pojavile su se manje tvrtke koje zapošljavaju mnogo manji broj radnika i sasvim prirodno je došlo do smanjenja mase sindikalnog članstva.
Ovogodišnju središnju manifestaciju obilježavanja 1. svibnja SSSBiH održava u Zenici gdje će biti održana Proširena sjednica Glavnog odbora SSSBiH, nakon koje će sudionici - predstavnici organa i tijela svih granskih sindikata, te svih podružnica koje djeluju u okviru granskih sindikata na području ZDŽ, položiti cvijeće na spomenik Kameni spavač.
Iz SSSBiH navode da obilježavanje 1. svibanj koriste, prvenstveno, da upozore svoje članstvo na sve eventualne probleme i teškoće s kojima će se susretati, kako bi bili spremni i preduprijedili negativan razvoj situacije.
Podsjećaju da su 31. srpnja 2015. za samo tri dana pripreme uspjeli pred zgradu Parlamenta FBiH dovesti više od 12.000 radnika za vrijeme razmatranja Zakona o radu, što znači i da će i u budućnosti aktivnosti realizirati odmah, čim budu imali i najmanju naznaku da će doći do usvajanja po radnike loših zakonskih rješenja, te da neće čekati 1. svibanj niti bilo koji drugi praznik da reagiraju.