Iako je u samo dan vremena nakon katastrofalnih poplava koje su pogodile sjevernu Hercegovinu i dio središnje Bosne bilo jasno kako će se štete zbrajati u stotinama milijuna maraka, ovih dana završene su preliminarne procjene na temelju kojih je vidljivo da iznos premašuje 180 odnosno u drugoj varijanti 200 milijuna maraka, dok su istodobno pokrenute i inicijative za što skorije dobivanje sredstava iz Fonda solidarnosti EU-a.
Pitanje željeznice
S druge strane, jučer se postavilo pitanje sanacije željezničke pruge, uslijed čijeg prekida trpi gospodarstvo, a u tom je kontekstu državni ministar prometa i veza Edin Forto upozorio kako u ovom trenutku nema odgovora na pitanje kada će se osposobiti.
- Svugdje u svijetu se upale crvene lampice, u FBiH od 4. listopada do danas nemamo najosnovnije odgovore. Mislim da trebamo reći tko je odgovoran. Odgovornost za ovo nosi direktor Željeznica FBiH, koji nije poduzeo sve što je trebao. Sakrivanje iza Vlade FBiH je neprihvatljivo. Kada stojite iza jedne takve ozbiljne tvrtke, morate poduzeti sve što je u vašoj moći da izbjegnete gubitke i za tvrtku i za gospodarstvo - kazao je Forto. Naveo je i kako postoje ponude konzultantskih tvrtki koje su ponudile besplatno napraviti projekt. Neki dobavljači, prema njegovim riječima, imaju 16 puta skuplje transportne troškove zbog ovog prekida. Forto je naveo da postoje ponude renomiranih projektanskih kuća u regiji, uključujući projektanske kuće u BiH koji su ponudili besplatno izraditi projekt rekonstrukcije željezničke infrastrukture tamo gdje je ona prekinuta.
- Mislim da je vrijeme da se pozove na odgovornost i tražim od Vlade FBiH da smjeni direktora Željeznica i da napokon vratimo željeznici mjesto koje joj pripada – istaknuoo je Forto. Kada je riječ o financiranju takvog projketa, Forto je rekao da novac nije problem, ali da jeste čekanje. Istodobno, jučer je nakon prozivki reagirao i direktor Željeznica FBiH Enis Džafić te je u izjavi za Klix opovrgnuo tvrdnje koje su iznesene na njegov račun. Jučer su pak objavljeni i iznosi do kojih je u svojoj preliminarnoj procjeni došla Federalna uprava civilne zaštite (FCUZ), a ukupan zbroj premašuje 180 milijuna maraka, točnije 182 milijuna i 680 tisuća maraka.
Unutar ovoga broja nalaze se i podaci za prometnu infrastrukturu u općinama, no valja navesti i procjene Federalnog ministarstva prometa i veza koje se odnose na cestovnu i željezničku infrastrukturu, pri čemu je procijenjena šteta na dionici željezničke pruge Jablanica - Grabovica 3,75 milijuna KM, a na magistralnim cestama M17, M16.2 i M17.5 iznosi 21,5 milijuna KM. Međutim, dok procjene FCUZ-a pokazuju kako su štete u trima srednjobosanskim općinama 55 milijuna KM, nedavno je Miroslav Jakić, ravnatelj Uprave za civilnu zaštitu Srednjobosanske županije, iznio procjenu za navedene tri općine od oko 100 milijuna KM.
Iz izvješća FCUZ-a vidljivo je kako su najveće štete zabilježene u Konjicu te je procjena kako iznose 71,20 milijuna KM, od čega 33,40 milijuna KM na vodnoj infrastrukturi, dok su na drugom mjestu po iznosu šteta stambeni objekti (14,8 milijuna KM). Slijedi 11 milijuna maraka štete na lokalnim cestama, kao i sedam milijuna maraka na gospodarskoj infrastrukturi, a ostatak se odnosi na oporavak kućanstava, kao i drugu infrastrukturu. Slijedi Jablanica s iznosom od 49,82 milijuna KM, u kojoj je znatno veći iznos šteta na stambenim objektima, odnosno 18,62 milijuna maraka. Slijede gospodarski objekti s procjenom štete od 10 milijuna maraka, dok je vodovodna infrastruktura pretrpjela štetu koja je procijenjena na 9,7 milijuna maraka. Slijedi šteta na cestama, vjerskim objektima, elektromreži, vozilima... U općini Kreševo šteta je procijenjena na 23 milijuna KM, a od toga najveći iznos ide na regionalne i lokalne ceste, odnosno 9,8 milijuna maraka. Slijede tri milijuna maraka šteta uslijed klizišta i odrona, gospodarski objekti s procijenjenom štetom od 2,5 milijuna maraka, stambeni objekti s 2,3 milijuna maraka te dva milijuna KM štete na zemljištu i nasadima. Ostatak štete čine vodovodna i kanalizacijska infrastruktura, vozila, stočni fond... Općina Fojnica pretrpjela je, u skladu s ovom procjenom, štetu od 20 milijuna KM, od čega je 5,5 milijuna KM na regionalnim i lokalnim cestama, 5,15 milijuna KM na stambenim objektima, 4,29 milijuna KM na poslovnim zgradama te tri milijuna uslijed klizišta i odrona. Nadalje, šteta na zemljištu je milijun maraka, a isti iznos je procijenjen i za vodovodnu infrastrukturu, dok je šteta u stočnom fondu 60.000 KM.
Klizišta, ceste...
Procijenjeni iznos šteta u općini Kiseljak iznosi 12 milijuna KM, od čega je 4,28 milijuna KM na stambenim zgradama, 4 milijuna maraka na gospodarskim objektima, 3,2 milijuna KM na stočnom fondu, dok je iznos šteta na regionalnim i lokalnim cestama 2,2 milijuna KM. Ostatak čini šteta uslijed klizišta i odrona, koja iznosi milijun maraka, štete na vodovodnoj infrastrukturi, kanalizaciji, pomoćnim objektima... Štete u Gradu Mostaru iznose 5,16 milijuna KM, a najveći dio odnosi se na mostove i propuste (1,5 milijuna KM), kao i na cestovnu infrastrukturu (1,1 milijun maraka). Štete na ribogojilištima iznose 1,04 milijuna KM, 670.000 KM na stambenim zgradama, 650.000 KM na vodotocima, a ostatak čine vodovod, zemljište i nasadi, kanali za navodnjavanje... Kada je riječ o drugim županijama, procijenjena šteta za općinu Vareš iznosi 1,1 milijun KM, a za općinu Drvar 400.000 KM.