Zakon o mirovinskom i invalidskom osiguranju

Što kaže zakon o korištenju mirovine poslije smrti: Evo kolika je obiteljska mirovina nakon smrti korisnika

Što kaže zakon o korištenju mirovine poslije smrti: Evo kolika je obiteljska mirovina nakon smrti korisnika
01.12.2024.
u 08:00
Djeca bez oba roditelja imaju pravo na obiteljsku mirovinu u punom iznosu koji bi pripadao korisniku mirovine ako ispunjavaju uvjete
Pogledaj originalni članak

Zakon o mirovinskom i invalidskom osiguranju poznaje utvrđivanje obiteljske mirovine poslije smrti osiguranika i poslije smrti korisnika mirovine. Kako objašnjavaju iz Federalnog zavoda za mirovinsko i invalidsko osiguranje (MIO), obiteljska mirovina poslije smrti korisnika starosne ili invalidske mirovine određuje se od mirovine koja je pripadala korisniku na dan smrti, a u postotku koji se utvrđuje prema broju članova obitelji koji imaju pravo na mirovinu.

Članovi obitelji i djeca

- U ovisnosti o broju članova obitelji koji ostvaruju pravo, obiteljska mirovina iznosi za jednog člana 70% od mirovine od koje se određuje, za dva člana 80% od mirovine od koje se određuje, za tri člana 90% od mirovine od koje se određuje i za četiri i više članova 100% od mirovine od koje se određuje - navode iz Federalnog zavoda za MIO. Dijete, odnosno djeca bez oba roditelja imaju pravo na obiteljsku mirovinu u punom iznosu koji bi pripadao osiguraniku odnosno korisniku mirovine ako ispunjavaju uvjete propisane ovim zakonom. Inače, pravo na obiteljsku mirovinu imaju članovi obitelji umrlog osiguranika koji je na dan smrti ispunjavao uvjete za starosnu ili invalidsku mirovinu i članovi obitelji umrlog korisnika starosne ili invalidske mirovine. Članovima obitelji umrlog osiguranika, odnosno korisnika mirovine, smatraju se bračni supružnik i izvanbračni partner (udovica odnosno udovac); rastavljeni bračni supružnik ako mu je pravomoćnom presudom suda dosuđeno pravo na uzdržavanje; dijete, rođeno u braku ili izvan braka, te posvojeno dijete; pastorak, ako ga je umrli osiguranik, odnosno korisnik mirovine, uzdržavao te dijete - unuče bez oba roditelja ako ga je umrli osiguranik, odnosno korisnik mirovine, uzdržavao.

Izvanbračnim partnerom smatra se osoba koja je kao takva definirana Obiteljskim zakonom Federacije BiH, a koja je svoj status utvrdila u odgovarajućem sudskom postupku. Udovica ima pravo na obiteljsku mirovinu ako je na dan smrti supruga navršila 50 godina života, ako je na dan smrti supruga bila potpuno nesposobna za privređivanje, odnosno ako je takva nesposobnost nastala u roku jedne godine od dana smrti supruga, ako je poslije smrti supruga ostalo jedno ili više djece koja imaju pravo na obiteljsku mirovinu, a ona obavlja roditeljske dužnosti prema toj djeci.

Udovica kojoj pravo na obiteljsku mirovinu prestane prije navršenih 50, ali poslije navršenih 45 godina života, može ponovno ostvariti pravo na obiteljsku mirovinu kad navrši 50 godina života. Također, udovica koja nije ostvarila pravo na obiteljsku mirovinu poslije smrti supruga, iako je ispunjavala uvjete obavljajući roditeljsku dužnost prema djeci, može ostvariti pravo na obiteljsku mirovinu i nakon prestanka prava na obiteljsku mirovinu djece pod uvjetom utvrđenim odredbama Zakona o MIO. Udovica ima pravo na obiteljsku mirovinu i kad je dijete osiguranika, odnosno korisnika mirovine, rođeno 300 dana nakon njegove smrti.

Prava i dobne granice

Udovica poginulog branitelja ima pravo na obiteljsku mirovinu kad navrši 45 godina života. Udovac ima pravo na obiteljsku mirovinu ako je na dan smrti supruge navršio 60 godina života, ako je na dan smrti supruge bio potpuno nesposoban za privređivanje, odnosno ako je takva nesposobnost nastala u roku jedne godine od dana smrti supruge, ako je poslije smrti supruge ostalo jedno ili više djece koja imaju pravo na obiteljsku mirovinu, a on obavlja roditeljske dužnosti prema toj djeci. Pravo na obiteljsku mirovinu ima i supružnik iz razvrgnutog braka ako mu je pravomoćnom sudskom presudom dosuđeno pravo na uzdržavanje te ako ispunjava uvjete iz ovog zakona.

Dijete ima pravo na obiteljsku mirovinu do navršenih 15 godina života ili do 26. godine ako se nastavi redovito školovati. Ovo pravo može ostvariti i dijete kod kojega nastupi nesposobnost za samostalan život i rad prije 15. godine života, kao i dijete kod kojega nesposobnost za privređivanje nastupi poslije 15. godine života, a prije smrti osiguranika, odnosno korisnika mirovine.•

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.