Početkom siječnja na području Sarajevske županije još desetero djece, većinom školskog uzrasta, oboljelo je od dijabetesa tip 1.
Kazao je to prim. dr. Midhat Mujić, pedijatar i subspecijalista dijabetolog te stručni suradnik Udruženja dijabetičara djece i omladine SŽ i dodao da nikada nisu imali tako veliki broj novootkrivenih slučajeva dijabetesa tip 1 u jednom mjesecu.
- Prema mom mišljenju, uzrok toga je način života kojemu je doprinijela i pandemija izazvana koronavirusom, odnosno zatvaranje djece u kuće, online nastava, cjelodnevno sjedenje ispred računara… Naravno, epidemiološke mjere kriznih stožera moraju se poštovati, ali mišljenja sam da bi se djeci trebalo dozvoliti da na nastavu idu u školu. Sav ovaj pritisak kojeg, naravno, svi proživljavamo itekako se odrazio na najmlađe, a malo tko o tome vodi računa – ističe Mujić.
Bolja komunikacija roditelja s djecom i vršnjacima spriječila bi, dodaje, dalje povećanje broja oboljelih.
- Djeci nedostaje razgovora i igre s njihovim roditeljima. Razumijem i roditelje, jer je borba za život, moraju zaraditi plaću, ali trebaju znati da novi mobitel i računalo ne mogu zamijeniti majku i oca. Hoće reći i da nedostatak pažnje roditelja prema djetetu može biti uzrok bolesti – naglašava Mujić.
Znanstvenici diljem svijeta posljednjih mjeseci istražuju povećan broj oboljelih od dijabetesa kod onih koji su preboljeli COVID- 19.
Spominje se i kortikosteroidna terapija koju je dosta ljudi, koji su oboljeli od COVID-19, primalo, a u medicini je poznata poveznica između kortikosterioda i dijabetesa.
Navodi se i dugotrajno korištenje antibiotika te stalni strah, stres i tjeskoba kojima su ljudi izloženi tokom pandemije, a koji mogu utjecati na razvoj dijabetesa.