Puno puta smo imali prilike čuti da bi zube trebalo prati nakon svakog obroka i mnogi ljudi to prakticiraju, ali stomatolozi su nedavno otkrili da je to zapravo loša navika.
"Probavljanje hrane počinje u ustima što stvara kiselo okruženje, a to nije najbolje za pranje zuba", otkrila je stomatologinja Jeannie Grecco za MSN.
"Kada pojedete hranu koja sadrži šećer, bakterije koje uzrokuju karijes počinju se njime hraniti i proizvode kiselinu koja oslabljuje caklinu. Tada ne biste trebali prati zube jer je samo dodatno možete oštetiti trljanjem", dodaje njezin kolega i vlasnik dječje stomatologije Hurst, Jin Lin.
Američko zubarsko udruženje (ADA) preporučuje da, čak i ako vam je zapela hrana među zubima, pričekate barem sat vremena nakon jela pa tek onda posegnete za kaladontom i četkicom.
Neil J. Gajjar, bivši predsjednik Akademije opće stomatologije, kaže kako je taj vremenski period dovoljan da tijelo, odnosno slina, neutralizira kiselinu u ustima i vrati se na normalan pH. Ako ne omogućite dovoljno vremena, četkanjem možete potisnuti veliku količinu bakterija u prostor između zuba do kojeg je onda jako teško doći četkicom za zube.
Ako želite svjež dah nakon jela, stomatolozi preporučuju da očistite zube koncem, popijete vode ili koristite žvakaće gume bez šećera. Ellie Phillips otkrila je kako je idealno prati zube svakih 12 sati te je jako bitno da to uvijek radite prije spavanja.
"Tada vam se smanjuje protok sline, a povećava se kiselina u ustima, pa je jako bitno da ih dobro iščetkate prije spavanja."