S obzirom na to da već dulje razdoblje mali i srednji obveznici u BiH iskazuju povećane zahtjeve za povrat PDV-a i porezni kredit, Odjel za poreze Uprave za neizravno oporezivanje BiH će nakon obrade podnesenih poreznih prijava za ožujak 2017. izvršiti pojačan inspekcijski nadzor PDV-a malih i srednjih obveznika koji su u prethodnim razdobljima iskazali zahtjeve za povrat PDV-a i porezni kredit, piše Večernji list BiH.
Dodatni nadzor
Naime, na razini UNO-a BiH formirat će se tim od stotinu inspektora koji će u svim regionalnim središtima izvršiti dodatni inspekcijski nadzor provjera osnovanosti iskazivanja zahtjeva za povrat PDV-a, odnosno poreznog kredita. - Pozivamo porezne obveznike da pripreme svu potrebnu dokumentaciju i evidencije kako bi se spomenuti inspekcijski nadzor učinkovitije i kvalitetnije okončalo, priopćili su jučer iz UNO-a BiH. Kako je Večernji list pisao prije nekoliko dana, više od 16.000 tvrtki u BiH duguje 366 mil. KM po osnovi poreza, a podneseno je čak 160 izvješća nadležnim tužiteljstvima od UNO-a BiH zbog sumnje u nelegalne radnje. I nije problem samo dugovanje po osnovi PDV-a, već su problem i tvrtke koje su u ovome sustavu, a imaju godišnji promet manji od 50.000 KM. Više od 20 tisuća tvrtki u BiH ušlo je u sustav PDV-a na temelju ugovora koje su trebale realizirati, ali oni nisu nikada provedeni u djelo, a tvrtke su dobile mogućnost za povrat PDV-a. Potpuno je jasna želja svake tvrtke da uđe u sustav PDV-a prije početka bilo kakvog rada jer su upravo tada najveća ulaganja i na osnovi toga se onda stječe pravo na povrat PDV-a. To i jest opravdano za sve one koji zaista ulaze u cijeli proces s ozbiljnom namjerom poslovanja, međutim, ima i onih obveznika koji su svjesni da neće prijeći prag oporezivoga prometa za ulazak u sustav PDV-a, ali žele iskoristiti pravo na povrat PDV-a za sve izvršene nabave.
Koriste privilegije
- Takve obveznike želimo posebno kontrolirati. Prema analizi koja je urađena u UNO-u, 20.529 obveznika koji su u sustavu PDV-a imalo je godišnji promet manji od 50.000 KM. Ti obveznici su ukupno uplatili 19,5 mil. KM poreza na dodanu vrijednost, dok su ostvarili povrat PDV-a u iznosu od 38,1 mil. KM, rekao nam je prije nekoliko dana glasnogovornik UNO-a BiH Ratko Kovačević. Ovo je i glavni razlog što sada UNO BiH šalje tim od čak 100 inspektora koji će provjeriti poslovanje ovih pravnih subjekata. Prema najavama iz institucije koju uspješno vodi Miro Džakula, moguće je da tvrtke koje su u sustavu PDV-a, a imaju promet manji od 50.000 KM budu izbačene iz ovoga sustava. Na taj način država bi uštedjela desetke milijune maraka na godišnjoj osnovi. Džakula je prije nekoliko dana javno izašao s prijedlogom da se prag ulaska u sustav PDV-a poveća s 50.000 KM na 100.000 KM upravo kako bi se izbjegle ovakve situacije te kako bi u sustavu PDV-a bili samo oni koji imaju ekonomske osnove za taj status. •