U strategiji razvitka posuškoga kraja navedeni su brojni prirodni potencijali koji mogu doprinijeti snažnom razvitku cijelog ovoga kraja, pa i šire. Neka su seoska područja ostala bez stanovnika, ali se kreće s nekim projektima za oživljavanje tih krajeva.
Tako je i u posuškoj mjesnoj zajednici Podbila.
Naime, jako raseljena Podbila sustavno nastavlja s ulaganjima u cilju razvitka ruralnoga turizma, poljoprivrede, osobito vinogradarstva i medarstva, kao i s arheološkim istraživanjima.
Obnova infrastrukture
Raseljeni se redovito vraćaju svome kraju, osobito tijekom vikenda ili kako bi u njemu proveli ljetne godišnje odmore. Četvrtu godinu za redom u sklopu “Posuškog lita” Podbiljani organiziraju Etnofest. Program se svake godine obogaćuje novim sadržajima. Tako je ove godine održana svečanost otkrivanja spomenika nestalim i poginulim braniteljima iz Drugog svjetskoga i Domovinskoga rata koji je postavljen u krugu Društvenog doma.
I u drugim mjestima programski se kreće naprijed s boljom infrastrukturom te obnovom osnovnih škola, cesta i svega što će pridonijeti razvitku ovoga kraja.
U strategijskom je dokumentu sve do 2032. godine obuhvaćeno gospodarenje svim resursima od značaja za gospodarski razvitak. Posuški krajevi imaju resurse mineralnih i rudnih sirovina te velike pašnjačke površine.
Vrijedi spomenuti i alternativne izvore energije vjetra i sunčanih sati.
Gospodarske zone
Tu je potencijal za razvoj građevinarstva, obrade metala i plastike te je stoga predviđeno više gospodarskih zona.
Važno je napomenuti kako je općina Posušje buduće čvorište opskrbe plinom Hercegovine i središnje Bosne.
Taj će plan definirati koridore plinovoda kroz prostor posuškoga kraja. I u ekološkom pogledu u Posušju se rade dobri iskoraci za zdraviji život, a posebice je dobra vijest konačan početak rješavanja ekoloških mrlje na lokaciji Mokri dolac, podno gradske četvrti na Vojuši.•