Istraživanje

Stres na radnom mjestu narušava kvalitetu života

Stres na radnom mjestu narušava kvalitetu života
06.06.2017.
u 16:18
Pogledaj originalni članak

Veliki broj zaposlenika je svakodnevno izložen stresu na radnom mjestu. Kao posljedica toga, mnogi zaposlenici nisu u stanju u potpunosti se opustiti i ne spavaju dovoljno, što bitno utječe na kvalitetu života i produktivnost. Ovo su rezultati istraživanja „Stres na radnom mjestu“ koje je proveo međunarodni portal Paylab.com početkom 2017. godine na uzorku od 58.508 zaposlenika u 11 europskih zemalja. 

U istraživanju je sudjelovala i BiH, odnosno Kolektiv/Posao.ba, s najvećim portalom za istraživanje plaća u Bosni i Hercegovini www.plata.ba. Plata.ba je dio Paylab.com mreže i predstavlja online alat koji omogućava prikupljanje podataka o plaćama, priopćeno je iz Kolektiv-a. 

Među zaposlenicima koji se žale na stres i preopterećenost poslom, veliki je broj onih koji redovito spavaju 6 sati ili manje tijekom radnog tjedna. Istraživanje pokazuje da se radi o zaposlenicima koji su opterećeni obvezama, imaju niske plaće, rade prekovremeno i imaju manjak slobodnog vremena za odmor, pa zbog toga i kraće spavaju. Istovremeno, zaposlenici koji duže spavaju su opušteniji i manje podložni stresu, što doprinosi boljoj produktivnosti na poslu, ali i kvaliteti života općenito.

Među zaposlenicima koji se žale na stres znatno je veći broj onih s nižim primanjima. Manje kvalificirani zaposlenici kao i oni s niskim primanjima, pored financijskih problema, također imaju više zdravstvenih problema vezanih uz posao, putovanje na posao i loše odnose s kolegama. S druge strane, menadžeri i oni koji zarađuju iznadprosječne dohotke, više su opterećeni poslom, žale se na „pregorijevanje“, te im je često teško postići ravnotežu između posla i privatnog života.

Koliko dugo zaposlenici spavaju?

Stručnjaci preporučuju 6 do 8 sati sna, što je dovoljno za mentalni i fizički odmor i regeneraciju. Zaposlenici koji zbog stresa manje spavaju nalaze se u „začaranom krugu“ – stres im remeti san, a nedostatak sna tijekom noći dodatno smanjuje otpornost organizma na stres s kojim se suočavaju u tijeku dana. Rezultati istraživanja pokazuju da 75% zaposlenih spava između 6 i 8 sati. Rijetki sretnici, njih 5%, spavaju više od 8 sati dnevno. 

Zabrinjavajuća je informacija da čak 19% zaposlenih spava manje od 6 sati dnevno tijekom radnog tjedna. Ovo se uglavnom odnosi na osobe starije od 35 godina, a među njima je više zaposlenika na nižim pozicijama, kao što su pomoćno osoblje, KV radnici i zaposlenici u uslužnim djelatnostima. Među onima koji spavaju manje od 6 sati dnevno je i veliki broj vrhunskih menadžera.

Što izaziva stres na poslu?

Zahtjevi i pritisak od strane poslodavca najviše doprinose stresu među zaposlenicima. Prekovremeni rad i negativno radno okruženje su također česti uzročnici stresa, na što su žene osjetljivije od muškaraca.

Ostali faktori koji uzrokuju stres uključuju nemogućnost zaposlenika da se nose s količinom posla, visokim očekivanjima nadređenih, te zahtjevima klijenata.

Jedan od uznemirujućih pokazatelja kroničnog stresa na radnom mjestu je takozvano „pregorijevanje“ (burnout), odnosno potpuna emocionalna i fizička iscrpljenost prouzročena poslom. Burnout se češće bilježi među menadžerima, kao i određenim profesijama kao što su programeri, liječnici, medicinski stručnjaci, nastavnici, psiholozi, policajci i slično.

Još jedno važno područje koje prouzročuje stres zaposlenicima je nemogućnost usklađivanja posla i privatnog života. Roditelji s djecom imaju dodatni izazov kad je riječ o usklađivanju posla s obiteljskim obvezama, od toga žene u većem postotku nego muškarci, priopćeno je. 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.