sve ih je manje

Stručnjaci tvrde: Dobar majstor dnevno može zaraditi i do 300 KM

Foto: Shutterstock
Stručnjaci tvrde: Dobar majstor dnevno može zaraditi i do 300 KM
31.12.2024.
u 20:15
Unatoč velikoj potražnji za zanatskim zanimanjima i iznadprosječno dobroj zaradi, stručnjaci tvrde da se broj majstora rapidno smanjuje te da ćemo vrlo brzo doći u situaciju da ih uopće neće biti
Pogledaj originalni članak

U doba digitalizacije i sve većeg oslanjanja na tehnologiju, zanatska zanimanja ostaju skriveni dragulj tržišta rada. Dok mnogi jure za karijerama u IT sektoru ili administraciji, prava vrijednost vještih ruku i praktičnih znanja postaje očigledna tek kada zatrebaju. Majstor koji poznaje svoj zanat danas može ostvariti zaradu koja iznenađuje - neki od njih uspijevaju zaraditi i do 300 KM, i to za samo jedan radni dan. No, i unatoč velikoj potražnji za zanatskim zanimanjima i iznadprosječno dobroj zaradi, stručnjaci tvrde da se broj majstora rapidno smanjuje te da ćemo vrlo brzo doći u situaciju da ih uopće neće biti.

Komora
Tu činjenicu nedavno je za Nezavisne novine potvrdio Jovan Bratić, direktor Zanatsko-poduzetničke komore, ističući da smo odavno ostali bez majstora, a naveo je razloge zbog kojih sve više njih napušta BiH. - Protiv odlazaka se teško boriti, a naši majstori najčešće odlaze zbog veće zarade i višeg standarda života. Ne znam koji bi mehanizmi bili upotrebljivi da smanjimo odlaske. S druge strane, zanatlije su i ovdje jako dobro plaćeni. Više ne možete naći majstora da vam radi na dnevnicu, toga u BiH više nema. Svi rade po kvadratu, a tako je zarada fantastična, dnevno mogu zaraditi od 200 do 300 maraka - objasnio je Bratić dodajući da u školama nema zanimanja za upis na zanatska zanimanja. Željko Babić, predsjednik Obrtničke komore Federacije Bosne i Hercegovine, pak smatra kako je ekonomska situacija u Europskoj uniji dovela do smanjenja iseljavanja iz BiH. - Mi smo ostali bez velikog broja zanatlija, ali isto tako je činjenica da sada zanatlije imaju i previše posla te jednostavno ne mogu sve opsluživati ovdje - kaže Babić, dodajući kako ne smatra da ćemo ostati bez zanatlija jer dolazi nova, mlada snaga, a čak se, prema njegovim riječima, bilježi i povratak ljudi iz Europske unije koji se tamo nisu snašli ili nisu zadovoljni stanjem tamo. Kaže kako je i školstvo u BiH zapravo veliki problem. - Školstvo nije usklađeno ni u jednoj županiji. Ni u jednoj županiji nisu usklađene potrebe školovanja djece s realnim potrebama gospodarstva. Ministarstva obrazovanja nemaju kontakte s gospodarstvom, poslodavcima i obrtnicima kako bi istražila koji je problem i za koja je zanimanja potrebno školovati mlade.

U nekim županijama imate 30 razreda medicinske škole, gdje vam je u 30 razreda po 30 učenika, što je 900 učenika. Mislim da ni u jednoj županiji na kraju jedne kalendarske godine ne ode 900 medicinskih sestara u mirovinu. Školstvo ih proizvodi, konkretno govorim za medicinsku struku, a onda mi tu djecu šaljemo u Njemačku, odnosno Europsku uniju - objašnjava Babić, dodajući da školstvo treba imati više sluha u kontekstu realnih potreba gospodarstva.

Nedostatak majstora
Da je sve teže naći kvalitetnog majstora po pristupačnim cijenama, sve su češće svjedoci i građani.

- Već mjesecima tražim pouzdanog majstora za renoviranje stana i nisam ni slutio da će to biti ovako iscrpljujući proces. Prošao sam kroz brojne preporuke prijatelja i poznanika, zvao više majstora nego što mogu nabrojiti, ali većina ih ima pune ruke posla. Liste čekanja traju po nekoliko tjedana, a kod onih najboljih čak i nekoliko mjeseci. Čak i kad uspijem pronaći nekoga tko je dostupan, suočavam se s cijenama koje su značajno veće nego prije nekoliko godina - svakako više nego što mogu izdvojiti. Razumijem da su zanatlije danas traženi, ali nisam očekivao da će biti ovako teško naći nekoga tko će posao odraditi kvalitetno i u razumnom roku. Sve češće čujem slične priče i od prijatelja i susjeda - svi se žale na visoke cijene i dugotrajno čekanje.

U svijetu gdje su vješti majstori postali prava rijetkost, čini se da je potraga za dobrim majstorom postala pravo malo bogatstvo - ispričao je naš sugovornik. I, tako, dok se svijet mijenja velikom brzinom, zanatlije su dokaz da neke vještine nikada ne gube na važnosti, već postaju još dragocjenije.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.