Mali broj posvojenja u BiH

Stručnjaci: U BiH blizu 50.000 djece ugroženo obiteljskom situacijom

Foto: Shutterstock
Stručnjaci: U BiH blizu 50.000 djece ugroženo obiteljskom situacijom
14.12.2024.
u 13:12
Ombudsmani ističu da je nužno izvršiti cjelovitu analizu postojećeg zakonodavnog okvira i svih procedura kako bi se utvrdili razlozi zbog kojih veći broj djece nije imao mogućnost posvojenja
Pogledaj originalni članak

Iako je posvojenje najpoželjniji i najadekvatniji oblik zaštite djece bez roditelja ili bez odgovarajuće roditeljske skrbi s obzirom na to da se posvojenjem zasniva roditeljski, odnosno srodnički odnos između djeteta i osoba koje ga posvajaju, prema raspoloživim podacima, zabrinjavajuće mali broj djece u Bosni i Hercegovini je posvojen, upozorava Institucija ombudsmana za ljudska prava Bosne i Hercegovine u svom posebnom izvješću o zbrinjavanju djece bez roditeljske skrbi s posebnim fokusom na stanje u ustanovama. Zbog navedenog ombudsmani ističu kako je nužno izvršiti cjelovitu analizu postojećeg zakonodavnog okvira i svih procedura kako bi se utvrdili razlozi zbog kojih veći broj djece nije imao mogućnost posvojenja.

Djeca zanemarena i zapuštena

Naime, prema podacima Federalnog zavoda za statistiku, 31.180 djece je tijekom 2021. godine bilo ugroženo obiteljskom situacijom. Od toga 439 djece bez oba roditelja, petnaestero djece nepoznatih roditelja, 402 su roditelji napustili, za 660 djece roditelji su spriječeni obavljati roditeljsku dužnost, dok su roditelji 110 djece lišeni obiteljskog prava. Nadalje, za 21.642 djece roditelji nemaju dovoljno prihoda za uzdržavanje, dok su 1343 djece roditelji zanemarivali i zlostavljali. Prema dobivenim podacima, za 4311 djece razvoj je ometen obiteljskim prilikama, a 2258 djece odgojno je zanemareno i zapušteno. Kako se dalje navodi u spomenutom izvješću, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku Republike Srpske za 2021. godinu, 16.262 djece bilo je ugroženo obiteljskom situacijom. Bez roditeljske skrbi je 316 djece, od čega bez oba roditelja 7913; jedno je dijete nepoznatih roditelja; djece koju su napustili roditelji je 55; djece roditelja spriječenih obavljati roditeljsku dužnost je 157 i djece roditelja lišenih roditeljskih prava 24. - Dalje, 11.835 je djece čiji roditelji nemaju dovoljno prihoda za uzdržavanje, 958 ih je zanemareno i zlostavljano od roditelja, kod 2482 djece razvoj je ometen obiteljskim prilikama, a 671 dijete je odgojno zanemareno i zapušteno. Prema podacima Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine, u Distriktu Brčko Bosne i Hercegovine 61 dijete je korisnik socijalne skrbi, prema kategorijama: 20 djece bez oba roditelja, 11 djece je napušteno od roditelja, dvoje djece je od roditelja koji su spriječeni obavljati roditeljsku dužnost, 12 djece je od roditelja koji su lišeni roditeljskih prava i 16 djece je od roditelja koji zlostavljaju djecu - navodi se u izvješću. Upravo ovi podaci pokazuju da veliki broj djece u Bosni Hercegovini odrasta izvan obitelji ili u disfunkcionalnoj obitelji, što zahtijeva pojačanu brigu i skrb države. U Federaciji Bosne i Hercegovine u 2021. godini posvojeno je 29 djece, a u udomiteljsku obitelj smješteno ih je 228. U Republici Srpskoj u 2021. godini posvojeno je tek troje djece, a u udomiteljsku obitelj smješteno 199 djece. S druge strane, u ustanovama za zbrinjavanje djece bez roditeljske skrbi boravilo je više stotina djece. Mnoga od njih odrastala bi u toplini obiteljskog doma da su procedure posvojenja nešto jednostavnije. Naime, iako postoji jedinstven registar potencijalnih posvojitelja, iz podataka centara za socijalni rad vidljivo je kako se njihov broj iz godine u godinu povećava, međutim, tek rijetki uspiju ostvariti svoje želje.

Posvojenje i uvjeti

Uvjeti za posvojenje maloljetne djece u FBiH propisani su Obiteljskim zakonom FBiH, a ukratko riječ je o sljedećem: da su podnositelji zahtjeva, prije svega, psihofizički zdrave osobe, da su državljani BiH (u iznimnim situacijama i stranci), da nisu stariji od 45 godina, da nisu kažnjavani i da im nije oduzeto pravo na roditeljsku skrb, da imaju riješeno stambeno pitanje, da imaju dovoljno prihoda za uzdržavanje djeteta.

Ključno je proći procedure i doći do stadija u kojem se utvrdi da je dijete podobno za posvojenje. A dijete je podobno tek ako su biološki roditelji dali suglasnost za posvojenje, ako im nije oduzeta roditeljska skrb, ako su umrli, nepoznati ili ako im je nepoznat boravak više od šest mjeseci. Oko 90 posto djece u dječjim domovima ima biološke roditelje, ali ondje se nalaze zbog neadekvatne roditeljske skrbi.

Različiti su razlozi zbog kojih su premješteni iz obitelji te nisu djeca koju se može posvojiti. Samo zbog činjenice da ih se roditelji nikada nisu odrekli, bez obzira na to što o njima ne vode brigu, mnoga djeca punoljetnost dočekaju u ustanovama umjesto u obiteljima. 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.