Čapljina

Struka prezentirala projekt navodnjavanja Višićke kasete

Struka prezentirala projekt navodnjavanja Višićke kasete
21.07.2017.
u 12:38
Pogledaj originalni članak

Vrlo zanimljiv rasplet ponudila je javna prezentacija projekta “Sustav navodnjavanja područja Višićke kasete” održana u dvorani OV u Čapljini. Nakon što su stručnjaci – projektanti, građevinari i ekonomski analitičari, obrazložili projekt sustava navodnjavanja, kroz javnu raspravu ispostavilo se da je veći problem odvodnja.

Javna rasprava

Istina, izloženim projektnim rješenjem podrazumijevala se i odvodnja, ali su kroz javnu raspravu prisutni predstavnici tvrtki koje rade i djeluju na tom području i mještani uspjeli nametnuti temu odvodnje, kao primarno, a navodnjavanje sekundarno pitanje. Na koncu rasprave pošto su sredstva za projekt kako je kazao Alojz Dunđer, direktor Ureda za provedbu projekata Federalnog ministarstva poljoprivrede, ograničena na oko pet mil. KM, ostao je dojam da bi se odvodnja mogla raditi, dok je navodnjavanje dospjelo u drugi plan. Nihad Kuljuh voditelj consulting tima koji je obrazlagao projekt, naglasio je da je naglasak na navodnjavanje stavljen iz razloga što ga nije bilo, za razliku od sustava odvodnje koji je davno urađen i djelomično obnovljen. Za revitalizaciju tog sustava kako je u raspravi naglašeno, planirano je 2,45 mil. KM što je četrdesetak posto od ukupnog iznosa projekta. Kada je pak o navodnjavanju riječ projektanti su od razmatranih šest opcija na kraju ponudili tri, od kojih su blagu prednost prema radnom materijalu dali petoj varijanti koja podrazumijeva dva vodozahvata na Neretvi i Krupi te bazen na brdu Oborine. S Neretve bi se opskrbljivao dio kasete na kojem su parcele individualnih proizvođača, a s Krupe dva velika gospodarska subjekta – plantaže tvrtke Agroherc, 210 hektara i tvrtka Vita-Vi, 390 hektara. O financijskim aspektima projekta izlagala je magistrica Ines Rožanić financijska savjetnica iz zagrebačke tvrtke MBA. Magistrica Rožanić uz ostalo je istaknula kako bi se realizacijom projekta dobit trebala povećati na 8000 eura po ha, bez projekta bi ostala na 2500 eura po hektaru. Isto tako naglasila je da bi cijena vode realizacijom projekta trebala biti trostruko manja, u početnoj fazi 0,33 eura, a u završnoj 2049. godine 0,18 eura. Predstavnici malih proizvođača se baš i nisu složili s tom procjenom, naglašavajući da troškovi navodnjavanja prema navedenoj projekciji, ne bi bili manji nego veći. Uglavnom, bila je to rijetko plodna rasprava u kojoj su uvjetno kazano, obje strane imale što čuti, na osnovu čega bi se moglo doći do valjanog rješenja za dobrobit Višićana i doline Neretve u cjelini.

Zaštita okoliša

U uvodnom dijelu prezentacije sudionike su pozdravili Alojz Dunđer, direktor Ureda za provedbu projekata Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva i Ivan Merdžan, pomoćnik načelnika za poljoprivredu. Direktor Dunđer je uz ostalo naglasio da je to jedan od devet planiranih projekata u Federaciji, kojima se planira regulacija na oko 4500 ha zemljišta, specifičan jer uključuje navodnjavanje i odvodnju, blizinu PP Hutovo blato, zbog čega se mora posebna pažnja posvetiti zaštiti okoliša.

Pomoćnik načelnika Ivan Merdžan potencirao je podatak da se radi o čak 1200 ha zemljišta na kojem bi se realizacijom projekta “Sustav navodnjavanja područja Višićke kasete” znatno poboljšali uvjeti privređivanja. Riječ je o specifičnom nekada močvarnom području na rubu Hutovog blata, između rijeka Krupe, Neretve i Bregave, na kojem poljoprivrednici bušotinama s dubine 5 do 8 m crpe vodu.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.