Nakon što su otjerali Hrvate s rukovodećih mjesta

Sudskim policajcima žele dopustiti nošenje brade, Grošo se protivi toj ideji

Sudskim policajcima žele dopustiti nošenje brade, Grošo se protivi toj ideji
15.04.2018.
u 08:00
Pogledaj originalni članak

Iako bi, prema Ustavu Federacije BiH, u svim entitetskim institucijama trebao biti ispoštovan princip jednake zastupljenosti pripadnika konstitutivnih naroda, sukladno sastavu stanovništva, u Sudskoj policiji FBiH ova se ustavna odredba odavno ne poštuje jer na rukovodećim pozicijama već dugo nema Hrvata, piše Večernji list BiH.

Glavni zapovjednik Sudske policije Federacije BiH je Dženad Grošo. Zamjenici su mu Edin Vehabović, koji je više od deset godina obnašao dužnost zapovjednika federalne sudske policije, potom Esad Solak i Jovica Lazić.

Poslovi Sudske policije

Sudska policija, kojom rukovode trojica Bošnjaka i jedan Srbin za potrebe Ustavnog i Vrhovnog suda, kao i Tužiteljstva Federacije BiH, potom deset županijskih sudova i tužiteljstava, 30 općinskih sudova i 13 odjela općinskih sudova, obavlja vrlo osjetljive poslove kao što su: dovođenje svjedoka, osumnjičenih ili optuženih, lišava slobode osuđene ili osobe kojim je određena mjera pritvora, brine se za zaštitu svjedoka i djelatnika u pravosuđu, uključujući i suce i tužitelje, brine se o sigurnosti unutar pravosudnih institucija, osigurava red u sudnici.

No, reda u samoj Sudskoj policiji Federacije BiH odavno nema. Umjesto ispravljanja narušenog nacionalnog sastava na štetu Hrvata, vode se neke druge bitke, i to između dviju bošnjačkih struja, radikalne i liberalne, doznajemo od izvora iz ove federalne institucije. Na čelu radikalne struje je bivši višegodišnji zapovjednik Edin Vehabović, dok liberalniju predvodi sadašnji zapovjednik Dženad Grošo.

Da Groši nije lako, najbolje potvrđuje podatak da mu je Vehabović jedan od pomoćnika te da je za više od deset godina, koliko je bio zapovjednik, “radikalizirao” Sudsku policiju Federacije BiH, odnosno njezin dobar dio, te da njome na neki način i danas upravlja, što potvrđuje i naš izvor. Pobijedi li radikalna struja, sudskim policajcima bit će dopuštena brada, a ženama zaposlenima u ovoj ustanovi nošenje tradicionalne muslimanske odjeće.

Dogodi li se to, osumnjičenima za neko kazneno djelo ili svjedoku na vrata bi uskoro mogli pokucati “uniformirani vehabije”. Neugodnost je to koju će liberalnija struja svakako nastojati izbjeći. Koliko će u tomu uspjeti, ostaje vidjeti.

Sukob struja

No, ono što je već sad očigledno jest da se borba između različitih struja unutar Sudske policije osjeti među zaposlenima, bez obzira jesu li angažirani na razini Federacije BiH ili unutar pravosudnih institucija u županijama i općinama. Uz ostalo, ogleda se i u strahu, posebice najmalobrojnijih Hrvata koji su prisiljeni prešutjeti uvrede na nacionalnoj osnovi koje im upućuju radikalni kolege.

Strahuju, naime, od kazni kao što je smanjenje plaće i suspendiranja s posla do nemogućnosti napredovanja. Pritisak koji trpe, kažu, mogu zaustaviti predsjednici općinskih i županijskih sudova, kao i onih na razini Federacije BiH, prije svih Vrhovnog suda, ali još svi šute o ovim problemima. •

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.