Osim ovisnika o drogama, alkoholu i kocki u Udrugu za pomoć u rehabilitaciji ovisnika "Milosrdni otac“ dolaze i ovisnici o internetu te osobe koje su zbog različitih problema nedovoljno socijalizirane i imaju poteškoća u društvenom funkcioniranju.
Po riječima predsjednika Udruge fra Dragana Ružića, u program Zajednice, kako nazivaju Udrugu, godišnje se uključi od 50 do 100 rehabilitanata, a tijekom sedamnaest godina postojanja kroz Zajednicu je prošlo 1500 korisnika, prenosi Fena.
"Na žalost, veliki broj korisnika napusti Zajednicu, zadržavajući se u njoj tek nekoliko dana ili mjeseci“, kazao je za Fenu fra Dragan Ružić, naglasivši kako je problem ovisnosti složen društveni problem koji traži reakciju svih subjekata u društvu pa time i Crkve.
Boravak u Zajednici je na dobrovoljnoj osnovi i besplatan, a terapijski program traje tri godine.
Terapijski program se provodi u tri faze. Prva faza je faza adaptacije. Korisnik ulazi u Zajednicu i dobije "anđela čuvara“ koji ga uvodi i upoznaje s programom. Ta faza traje tri mjeseca. Druga faza programa je terapijska faza i ona zapravo traje od početka do kraja programa. Nakon godine i šest mjeseci rehabilitant ulazi u treću fazu, to je faza psihosocijalne rehabilitacije i socijalne reintegracije.
Terapijski program isključuje psihofarmakološku pomoć te bitno počiva na tri stupa: molitva, manualni rad i podjela.
Opće je poznato kako samo održavanje apstinencije nije dugotrajno ako se osoba ne promijeni iznutra, ako ne promijeni svoje stavove, gledišta, način života i poimanje svijeta. Tu je vjera od velike pomoći, a ona se krijepi, usvaja, zadobiva upravo molitvom i po molitvi, ističe fra Dragan.
Drugi stup Zajednice je rad, odnosno radno-okupaciona terapija. Rad je dio unutarnjeg svijeta ovisnika koji je uništen i treba ga obnoviti. U okviru radno-okupacione terapije rehabilitanti prije svega stječu radne navike, radnu disciplinu i mogu naučiti vještine za obavljanje raznih poslova kao što su građevinski, zanatski, vrtlarski. Tu je i kreativna radionica u kojoj korisnici mogu pokazati svoju kreativnost. Po završetku programa rehabilitanti su spremni za uključivanje u radne procese i svojim radom uzdržavati sebe i svoju obitelj.
Treći stup Zajednice je komunikacija, odnosno pomoć i samopomoć koju pružaju jedni drugima. Međusobna komunikacija se odvija putem podjele dana, obaveza, osjećaja i iskustva. Skupine pomoći i samopomoći su neophodne na polju psiho-socijalne rehabilitacije ovisnika i one su uz individualne razgovore put u socijalnu reintegraciju ovisnika.
Važno je napomenuti da se Zajednica bavi prevencijom ovisnosti kroz promidžbeno edukativne aktivnosti o opasnostima i posljedicama pojedinih ovisnosti, a namijenjene su djeci, mladima i njihovim roditeljima. Stručni tim i rehabilitanti drže preventivna predavanja u školama, na tribinama i medijima, naglašava fra Dragan.
Po njegovim riječima, problem ovisnosti se ne tiče samo ovisnika, njezin korijen je u obiteljskim odnosima, stoga je ozdravljenje potrebno i obitelji.
S tom svrhom je osnovana Zajednica roditelja korisnika Udruge "Milosrdni otac“. Zajednica se okuplja svakoga mjeseca u terapeutske radionice, a tri puta u godini se upriliči susret roditelja i rehabilitanata. Molitveno terapijski program vodi stručni tim na čelu s predsjednikom Udruge fra Draganom Ružićem.
Inače, Udruga za pomoć u rehabilitaciji ovisnika "Milosrdni otac“ je zamisao i djelo pok. fra Slavka Barbarića, koji je u ožujku 1999. godine okupio prve ovisnike i započeo program njihova ponovnog osposobljavanja.
Karakter zajednice je međunarodni, a Matična kuća Zajednice nalazi se u Međugorju, a područna kuća u Sloveniji.