Politička situacija u Bosni i Hercegovini mijenja se gotovo na dnevnoj osnovi pa je sada takvo stanje da je upitna parlamentarna većina i vlast na državnoj razini, a da je stabilizirajući čimbenik federalna vlast. Do prije samo nekoliko tjedana situacija je bila potpuno drugačija jer se državna vlast činila stabilnom, dok je federalna bila u svojevrsnoj blokadi zbog preglasavanja hrvatskih predstavnika.
Većina, zakonske mjere...
Glavni izazov na kraju ove i početkom iduće godine bit će stabilizacija parlamentarne većine na razini BiH koja trenutačno ovisi o četiri nezadovoljna zastupnika SDA. Čelnik stranke Bakir Izetbegović najavio je jučer pokušaj njihova vraćanju u okrilje SDA, ali je nagovijestio kako će se pojedinačno razgovarati sa svakim jer i njihove zasluge, kako je napomenuo, nisu jednake.
Na državnoj razini izazov su i neke reformske mjere, poput ispunjavanja upitnika Europske komisije, ali i reguliranje politike trošarina i još nekih važnih pitanja.
U Federaciji BiH vidi se zamah u aktivnostima vlasti nakon političkog dogovora čelnika vladajućih stranaka - Dragana Čovića, Bakira Izetbegovića i Fahrudina Radončića.
Proračun za sljedeću godinu je pred usvajanje, čitav niz reformskih zakona prošao je parlamentarnu proceduru ili je usuglašen na Vladi, a prema najavama, slična dinamika planirana je i u 2017. godini. U središtu pozornosti federalne Vlade je provedba mjera iz Reformske agende.
Cijeli tekst čitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista BiH...