Voditelj Sveučilišne galerije Sveučilišta u Mostaru Marin Ivanović na godišnjem je zasjedanju Skupštine Europskog kulturnog parlamenta (ECP) primljen u punopravno članstvo kao tek druga osoba iz Bosne i Hercegovine u toj međunarodnoj organizaciji. Predlagatelj je bio profesor Gintautas Mažeikis sa Sveučilišta Vytautas Magnus iz Litve, a supredlagatelji Luise Kloos iz Graza i profesor Josip Zanki sa Sveučilišta u Zagrebu.
Europski kulturni parlament neovisna je organizacija stručnjaka iz područja muzeja, umjetnosti, kulture i visokog obrazovanja koja blisko surađuje s tijelima Europske unije i mnogim organizacijama, provodi projekte i organizira konferencije te djeluje kao mreža istaknutih i društveno angažiranih profesionalaca koji dijele europske kulturne vrijednosti. Cilj organizacije je ojačati ulogu kulturnih i umjetničkih ideja i inicijativa u Europi. Osim toga, osnivači ECP-a žele ojačati dijalog između građana istočne i zapadne Europe i između različitih umjetničkih sektora.
Osnovana 2001. godine, organizacija okuplja oko 160 članova iz 43 zemlje. Osnivački dokument naglašava kako su “članovi ECP-a nominirani u svom pojedinačnom svojstvu. Svi članovi istaknute su kulturne ličnosti. Ni jedan član ne predstavlja organizaciju, instituciju ili državu.” Time se želi naglasiti individualni doprinos svakog pojedinog člana u sredini u kojoj djeluje.
Ovogodišnja opća skupština održana je u gradu Kaunas u Litvi, koji je izabran za europsku prijestolnicu kulture za 2022. godinu.
Marin Ivanović je kustos i sveučilišni nastavnik, povjesničar umjetnosti, muzeolog, likovni kritičar i muzejski menadžer koji je programski vodio i utemeljio nekoliko galerijskih prostora u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, bio je član mnogih umjetničkih odbora i upravnih odbora muzeja te predsjednik Kulturnog vijeća Dubrovnika, ravnatelj Umjetničke galerije Dubrovnik i aktualni je voditelj Sveučilišne galerije u Mostaru. Priredio je više od stotinu samostalnih, skupnih i problematskih izložbi moderne i suvremene umjetnosti u nekoliko država. Autor je više od dvije stotine stručnih radova, eseja i kritika, znanstvenih članaka, poglavlja u knjigama te je urednik i autor nekoliko knjiga iz područja moderne i suvremene umjetnosti. Održao je mnoga javna predavanja, a od 2014. je angažiran kao vanjski suradnik na studiju povijesti umjetnosti Filozofskog fakulteta u Mostaru.