Izaslanici SDA u Domu naroda u obrani uhićenih zbog povezanosti s terorizmom

Tko će odgovarati za njihova stigmatiziranja i zbog trajno narušenog ugleda?

Tko će odgovarati za njihova stigmatiziranja i zbog trajno narušenog ugleda?
31.10.2024.
u 16:35
Pogledaj originalni članak

Izaslanici SDA u Klubu Bošnjaka  Doma naroda Parlamenta Federacije BiH pred početak današnje redovite sjednice Doma naroda s nekoliko pitanja upućenih  istražnim i policijskim tijelima stali su u obranu osumnjičenih zbog terorizma i vrbovanja radi terorističkih aktivnosti u  u Bosanskoj Krupi.

Podsjećamo, 24. listopada malodobna osoba, nakon upada u Policijsku stanicu u Bosanskoj Krupi, nožem je usmrtila policajca Ozrena Marana i ozlijedila njegova kolegu Avdu Hasanovića. Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA)  na području Bosanske Krupe i Bihaća potom je uhitila je sedam osoba, a uhićenja su provedena prema nalogu Suda i uz nadzor Tužiteljstva BiH. Radi provođenja istrage protiv  pet osoba, koje su osumnjičene za kaznena djela "terorizam" i "vrbovanje radi terorističkih aktivnosti", a koje su povezane s njihovim aktivnostima u Bosanskoj Krupi koje je posjećivala malodobna osoba koja je počinila teroristički napad u ovom gradu,  Sud Bosne i Hercegovine odredio je mjere zabrane petorici od sedmorice osumnjičenih. Izrečene mjere uključuju zabranu napuštanja mjesta boravišta, međusobnog komuniciranja kao i komuniciranja sa svjedocima.

Zasmetalo je to izaslanicima SDA  Emiru Dautoviću, Muhamedu Zukiću te na kraju Harisu Zahiragiću koji se zapitao jesu li uhićeni jer su koristili arapsko pismo, vodili školu Kur'ana, imaju brade ili  zato što su hafizi. „Je li to korištenje arapskog pisma kazneno djelo ili je to i pohađanje škole Kur'ana? Budući da nije, pitao bi sve one koji su javno objavili imena uhićenih i stigmatizirali ih hoće li neko od njih odgovarati zbog uznemiravanja javnosti ili zbog trajnog narušavanja ugleda uhićenih koji se dovodi u vezu s tako teškim kaznenim djelom kao što je terorizam, a već se ispostavilo da su neki od njih nevini“, zaključio se seriju pitanja izaslanik SDA Haris Zahiragić.

Takva su pitanja pokrenula raspravu i o tomu je li u pitanju djelo terorizma kako je ubojstvo jednog policajca i ranjavanje drugog okarakteriziralo pravosuđe. „Svaki napad na policajca bilo gdje u BiH je teroristički čin. Oni koji to negiraju nemaju pravo govoriti ni o državi ni o patriotizmu“, jasno je poručio Vojin Mijatović, potpredsjednik Vlade Federacije BiH.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.