TEŠKI UVJETI RADA

Tko ima pravo na beneficirani radni staž u BiH: Mnoga zanimanja nisu na popisu

rudari
Foto: AMIR COHEN/REUTERS
vojnici
Foto: Slavko Midzor/PIXSELL
vatrogasci
zdravstvo
08.11.2024.
u 07:00
Prema pravilniku Ministarstva rada i socijalne zaštite FBiH, beneficirani radni staž imaju zaposleni u željezarama, namjenskoj industriji, zdravstvu, farmaceutskoj industriji, proizvodnji električne energije, livnicama i kovačnicama, šumarstvu, umjetničkoj djelatnosti...
Pogledaj originalni članak

Iako su u Bosni i Hercegovini danas rijetki radnici kojima se isplati ići u mirovinu, ako to baš ne moraju, brojni priželjkuju beneficirani radni staž. Tko u BiH ima pravo na to, osim vojske, policije i vatrogasaca? Iz Federalnog zavoda MIO kažu da je to složena kategorija, koja se u biti odnosi na poslove koji nose rizik po zdravlje ljudi koji ih obavljaju. Ta kategorija prepoznata je i u Zakonu o MIO, piše Avaz

Postoji i jasna procedura utvrđivanja radnih mjesta na koje se računa takav staž. Radna mjesta na kojima se staž osiguranja računa s uvećanim trajanjem Ministarstvo rada i socijalne politike FBiH utvrđuje po prethodno pribavljenom mišljenju odgovarajućih stručnih i znanstvenih organizacija. Prema pravilniku Ministarstva rada i socijalne zaštite FBiH, beneficirani radni staž imaju zaposleni u željezarama, namjenskoj industriji, zdravstvu, farmaceutskoj industriji, proizvodnji električne energije, livnicama i kovačnicama, šumarstvu, umjetničkoj djelatnosti... Međutim, na kojim precizno radnim mjestima, to utvrđuju instituti zaštite na radu, inspekcijske službe, kao i medicina rada.

Predsjednik Saveza sindikata radnika rudnika FBiH Sinan Husić objašnjava kako svi radnici na eksploataciji ugljena imaju beneficirani radni staž. Uglavnom, kaže, većina ima pet do šest mjeseci beneficiranog radnog staža na radnim mjestima na kojima izvršava radne zadatke.

- Kada je u pitanju površinska eksploatacija, određena radna mjesta, poput rukovatelja bagerskih i buldožerskih jedinica imaju, također, beneficirani radni staž u trajanju od tri mjeseca, odnosno 12 plus tri. To je već na snazi, u primjeni, u skladu sa zakonskim rješenjima, pravilnicima o rudnicima dugi niz godina i taj beneficirani radni staž je sastavni dio radnog staža svakog radnika. Po tom pitanju nemamo zaista problema - kaže Husić.

Hitna pomoć

Uz rudare, vojsku, policiju i vatrogasce, beneficirani radni staž u BiH, uglavnom, imaju rudari, demineri, građevinski radnici, kao i određena kategorija vozača. Tu privilegiju nema nijedno radno mjesto u zdravstvu. Potvrdio je to Dalibor Vuković, predsjednik Neovisnog sindikata zaposlenih u zdravstvu HNŽ. Premda se smatra da bi na to pravo trebali imati zaposlenici u službama hitne medicinske pomoći, ustanovama za mentalno zdravlje ili pak na mjestima gdje su zdravstveni radnici izloženi zračenju, zakon ih do sada nije prepoznao.

- Postoje, da tako kažemo, neke druge beneficije na takvim mjestima, u smislu većeg broja slobodnih radnih dana i eventualno skraćenog radnog vremena - govori Vuković.

Novinari 

U umjetničkoj djelatnosti pravo na beneficirani radni staž imaju balerine i baletani. Novinarska udruženja već godinama zbog sve veće ugroženosti traže ovo pravo. Inače, maksimalno beneficirani staž može iznositi šest mjeseci. Oni koji imaju to pravo, umjesto jedne godine staža, maksimalno dobiju godinu i pol.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.