Premda u izboru za novog predsjednika Sportskog saveza grada Zagreba nije pobijedio kandidat kojeg je priželjkivao, gradonačelnik Tomislav Tomašević ipak je došao na svečanost proglašenja najboljih sportaša grada. A tome je pomogao i razgovor s predsjednikom SSGZ-a Vjekoslavom Šafranićem i njegovim suradnicima održan dan prije.
– Bilo je bitno da dođem i pokažem da nam je stalo, da kažem javno da smo održali sastanak i da nam je razgovor bio dobar, da se slažemo u velikoj većini stvari i da imamo zajedničke ciljeve. Bitno je da se nepravilnosti u financiranju sporta raščiste i da doista svaka kuna iz gradskog proračuna ode u zagrebački sport, sportašima i trenerima. Nama je jasno da je zagrebački sport motor hrvatskog i da, ne bude li on dobro funkcionirao, neće ni hrvatski.
A zasigurno nije bilo ugodno te večeri biti u koži prvog čovjeka grada, prema kojem su bile upućivane kritičke strelice sportaša nezadovoljnih proračunom za sport za 2022. godinu, a posebice naglašenim smanjenjem sredstava za seniorski ekipni sport.
– S novim vodstvom SSGZ-a dobro smo krenuli. Financijska situacija u gradu je takva kakva jest, no trudit ćemo se da sljedeće godine u rebalansu osiguramo više novca za sport, a ono što će biti naš najveći izazov jest sportska infrastruktura.
Pitanje koje u tom kontekstu strši jest ono o nužnom reprezentativnom stadionu.
– Sljedeći tjedan imat ćemo sastanke s upravom Dinama vezane za maksimirski stadion. Vjerujem da će se tu pronaći model i da neće biti potreban novac iz gradskog proračuna.
No nije novi stadion jedina sportska infrastrukturna problematika koja je Tomaševića dočekala.
– Jako se dugo nije ulagalo u objekte. Prema planu investicija za nužne infrastrukturne projekte, trebat će nam 300 milijuna kuna, u što ne ulazi novi Dinamov stadion, ali ni obnova Doma sportova, oštećenog potresom, za koju će nam trebati sto milijuna kuna. A ne ulazi ni gradnja bazena u Španskom, jer zapadni dio grada takav objekt nema.
U tom će kontekstu Ustanova za upravljanje sportskim objektima dobiti na još većoj važnosti.
– Jedan od naših prioriteta bit će bolje upravljanje sportskom infrastrukturom, odnosno Ustanovom za upravljanje sportskim objektima, koja je svojevrstan sportski holding grada Zagreba. A ona će trebati znatne promjene.
Gradonačelnik je na koncu ponešto kazao i o stanju u Ciboni.
– Statut Cibone nije najbolji, ali to je jedna druga priča. Nažalost, pronašli smo nepravilnosti i u financiranju, odnosno dvostruko financiranje, što je priznala i sama Cibonina nova uprava. Njihova interna kontrola potvrdila je ono što je naša kontrola našla. Ne bih htio da se zbog nekih loših primjera baci ljaga na cijeli zagrebački sport.