Sezona prehlada i viroza je u punom zamahu, no kašalj, upozoravaju liječnici, nije uvijek znak neke teže bolesti.
Tijelo na ovaj način pokušava pročistiti dišne puteve i izbaciti nakupljenu sluz. U tom ga slučaju ne treba suzbijati, nego poticati iskašljavanje kako bi se dišni putevi očistili od sekreta i omogućili nesmetano disanje. Za to postoje mnogi prirodni sastojci kojima se djeci može pomoći, a da im se ne daju lijekovi i sirupi., piše 24sata.hr.
Crveni luk s medom odličan je lijek protiv kašlja. Luk je jak antioksidans bogat vitaminima C i B6, a ima i lagano antibiotsko djelovanje. Stoga se tekućina u kojoj se kuhao luk i u koju se nakon cijeđenja dodao med koristi za ublažavanje kašlja i smanjenje tegoba kod infekcije respiratornih organa.
- Mnoge biljke pomažu kod kašlja i razrjeđivanja nakupljene sluzi. Ono što je važno napomenuti je da treba jako često i obilno hidrirati dijete koje kašlje jer se time razrjeđuje sluz koja se potom iskašljava. Uz postojeće homeopatske pripravke, odlična stvar za kašalj je i korijen bijelog sljeza - objašnjava magistra farmacije Malči Rogoznica iz Naturala shopa.
Potrebno je prokuhati vodu i ohladiti je na 30 do 40 stupnjeva. U nju se može staviti 5 ml šećera. Kora sljeza se potom uroni u vodu i namače dva sata.
- Kora će pustiti mukoznu sluz i ta otopina se daje djetetu tri puta dnevno. Kod djece je posebno važno da biljni preparati koji se daju budu standardizirani, tj. kupovni, u biljnim ili običnim apotekama, jer onda roditelj zna točno što je kupio - upozorava magistra Rogoznica.
Sirup od bršljana također je odličan za razrjeđivanje sekreta i omogućuje lakše iskašljavanje, opušta mišiće bronha te smiruje podražaj na kašalj. Bršljan se koristi u liječenju obje vrste kašlja - suhog i produktivnog.
Jedno od vrlo učinkovitih prirodnih sredstava za ublažavanje kašlja je i crna rotkva s medom. Rotkva se izdubi, ulije se med i stavi na tanjurić. Zatim se naprave utori kroz koje će se cijediti sok koji se daje tri puta dnevno jedna žlica. Ovo pomaže suhom kašlju i odličan je čistač sluzi iz dišnih puteva. Za kašalj i respiratorne tegobe odličan je i sirup od borovih iglica, dok za bolji imunitet pomaže ehinacea.
- Dok med nije za bebe, ona se može davati već od osam mjeseci u obliku kapi ili glicerinskih ekstrakata - kaže magistra Rogoznica.
Jedan od narodnih recepata pak kaže da se kašalj liječi kremom od banane koja se pomiješa s toplom vodom. Magistra ističe kako se tu vjerojatno radi o općenitoj koristi banane jer su hranjive te pune kalija i magnezija.
Sirup od mrkve protiv kašlja i bronhitisa
Prokuhajte 2,5 dcl svježeg soka od mrkve s malo vode i dodajte 2 žlice meda. Sirup od mrkve tradicionalni je prirodni lijek protiv kašlja. Uzima se od tri do četiri čajne žličice na dan.
Mrkva je povrće iznimno bogato karotenoidima koji se u organizmu pretvaraju u aktivni oblik vitamina A. Uz to, dobar je izvor i vitamina B, C i K te raznovrsnih minerala (kalcija, željeza, kalija, mangana, magnezija, fosfora...).
Sirup s medom i limunom
Pomiješajte 150 ml meda, 50 ml kokosova ili maslinova ulja i 50 ml iscijeđenog soka od limuna. Smjesu zagrijavajte dok ne provrije. Potom je ulijte u steriliziranu bočicu i držite u hladnjaku. Jedna žličica sirupa uzima se od tri do četiri puta dnevno.
Domaći bomboni protiv kašlja
Bomboni od prženog šećera mogu znatno smanjiti kašalj, pogotovo ako se kombiniraju s čajem od kadulje koja ima poznato antiseptičko djelovanje. Usitnite žličicu suhih listova kadulje u blenderu. Na laganoj vatri potom otopite nekoliko žlica šećera dok ne dobijete gustu melasu.
Maknite s vatre, dodajte prah od kadulje, promiješajte te žlicom uzimajte smjesu i stavljajte na metalnu podlogu - tako da oblikujete manje plosnate bombone. Pustite da se bomboni ohlade i potom ih nožem odlijepite od podloge. Bombone uzimajte nekoliko puta na dan.
Topli sok od limuna
Ovaj recept pun je C vitamina koji jača imunitet. Iscijedite dva limuna i pomiješajte s istom količinom zagrijane vode. Limunadu po potrebi zasladite šećerom ili, još bolje, medom.