Mnogi su u iskušenju tijekom ljeta sami odlučiti o doziranju lijekova. Primjerice, oni koji boluju od hipertenzije imat će manje potrebe za lijekovima na vrućini. Ovo je posebno velika pogreška. Dozu lijeka nikad ne smijete mijenjati bez konzultacije s liječnikom. Posljedice bi mogle biti vrlo ozbiljne.
Iako ćete možda morati prilagoditi dozu ljeti, baš kao što to može biti slučaj s nekim lijekovima za dijabetes ili srčane probleme, obavezno obavijestite svog liječnika o problemima kako bi vam prilagodio dozu, piše Ordinacija.hr.
Reakcija sa suncem
Postoje različite kategorije lijekova koji su fotosenzitivni te mogu izazvati neugodne reakcije, poput osipa. Širok je popis krema i lijekova koji mogu reagirati sa suncem. Ako uzimamo neke antibiotike, moramo biti vrlo oprezni pri izlaganju sunčevoj svjetlosti. Najopasniji su tetraciklini, kinoloni i sulfonamidi.
Također budite oprezni sa steroidima i kortizonom. Neće svi imati isti učinak pri izlaganju sunčevim zrakama, ali morate pažljivo pročitati letak s informacijama. Mogu imati posljedice na sposobnost kože da reagira na oštećenja od sunca, povećavajući rizik od opeklina.
Nekad su čak i kontracepcijske pilule mogle uzrokovati probleme s fotoosjetljivošću. Međutim, sada su razine estrogena u novim formulacijama vrlo niske i vrlo rijetko imaju bilo kakve učinke na kožu.
Mogućnost dehidracije
Neki lijekovi pak mogu povećati osjećaj vrućine, uzrokujući porast tjelesne temperature. To su uglavnom antihistaminici jer uzrokuju sužavanje kapilara, ograničavajući sposobnost termoregulacije. Čak i neki suplementi za mršavljenje imaju isti učinak.
Budite oprezni i s laksativima. Da bi funkcionirali, neki od njih uvlače vodu u crijeva, uklanjajući je iz drugih organa. U tim slučajevima riskiramo dehidraciju. Isto se može dogoditi s diureticima, koji tjeraju tijelo da se riješi tekućine.
Oni koji uzimaju beta blokatore zbog problema sa srcem mogu primijetitik pad otkucaja srca, što ometa sposobnost termoregulacije tijela.