Nakon užarenih temperatura slijedi rashlađenje

Toplinski val napunio domove zdravlja u BiH, u Mostaru sve češće pomoć traže i turisti

Toplinski val napunio domove zdravlja u BiH, u Mostaru sve češće pomoć traže i turisti
27.07.2022.
u 07:12
Kako su potvrdili liječnici iz domova zdravlja diljem BiH, visoke temperature koje su u pojedinim dijelovima države prelazile 40 stupnjeva vrlo su negativno utjecale, osim na kronične, i na potpuno zdrave osobe
Pogledaj originalni članak

Ljeto zahtijeva promjene načina života, od prehrane i odijevanja do drugačijeg rasporeda aktivnosti, piše Večernji list BiH. Ne smijemo zaboraviti da ljeto, sunce, kupanje i sve ono u čemu uživamo tijekom užarenih ljetnih temperatura ima i drugu stranu medalje ako se ne pridržavamo osnovnih pravila ponašanja i liječničkih savjeta.

Gubimo tekućinu

Kako su potvrdili liječnici iz domova zdravlja diljem BiH, visoke temperature koje su u pojedinim dijelovima države prelazile 40 stupnjeva vrlo su negativno utjecale, osim na kronične, i na potpuno zdrave osobe. Liječnica u Hitnoj pomoći Mostar dr. Monika Glibić je za RTV HB kazala kako se pacijenti najčešće javljaju zbog dehidracije.

- Kod osoba koje dolaze po pomoć najuočljivija je dehidracija jer se dodatno znojimo, što znači da gubimo tekućinu koju je vrlo važno nadoknaditi čak i u trenucima mirovanja, odnosno kada se ne bavimo nikakvom aktivnošću ili fizičkim radom. Također, česti su i mineralni disbalansi koji su posljedica dehidracije i očituju se ekstremnim grčevima, ali i glavoboljama. Kod kroničnih bolesnika, osoba koje su općenito lošijeg općeg stanja, javlja se promjena svijesti. To znači da se komplicira njihovo standardno stanje koje se može očitovati i nekim epizodama koje se na prvu čine kao ozbiljne priče, a ustvari su samo posljedica onoga što u narodu zovemo sunčanica - objašnjava dr. Glibić za RTV HB, navodeći kako već neko vrijeme imaju povećan broj pacijenata.

- Posljednjih mjesec dana imamo veći broj pacijenata. Popriličan broj turista, koji dolaze u Mostar, tražio je pomoć, ali i osoba koje ne borave tijekom cijele godine u Mostaru i koje nisu navikle na ove temperature pa im to onda malo kvari odmore, ali sve se završi bez problema - objasnila je dr. Glibić. Skreće pozornost na pravilno korištenje klima-uređaja.

- Drastične skokove, odnosno razlike u temperaturi trebalo bi izbjegavati. Idealna razlika između vanjske i unutarnje temperature u pravilu bi trebala biti 7 do 8 stupnjeva. Naravno, važno je voditi računa i o higijeni klima-uređaja i redovito ih servisirati jer postoji određena skupina bolesti koju možemo dobiti preko neadekvatno servisiranih uređaja za hlađenje prostorija - kazala je dr. Glibić. Kako bi se izbjegle neke od neželjenih posljedica, liječnici savjetuju da se izbjegava boravak na otvorenom između 10 i 17 sati. Apelira se i na roditelje da zaštite djecu tijekom boravka vani, odnosno da se pridržavaju preporučenih mjera za zaštitu od visokih temperatura, a posebno da obrate pozornost na opasnost od ostavljanja djece u parkiranim vozilima, čak i nakratko.

Ne izlažite se suncu

Kada je pak riječ o vremenu koje nas očekuje idućih dana, iz FHMZ-a javljaju kako će naoblačenje prvo zahvatiti Krajinu, a zatim će se proširiti i na ostala područja. Slaba kiša ili kratki pljusak izvjesni su od srijede u većem dijelu zemlje. Manji izgledi za oborine su na jugu Hercegovine.

Uz povećanu naoblaku doći će i do blagog pada temperature zraka. Očekivane temperature kretat će se u granicama prosječnih vrijednosti za ovo doba godine. Puhat će umjeren vjetar pretežno sjevernog smjera. Minimalne jutarnje temperature zraka varirat će od 16°C do 21°C u Bosni, na jugu Hercegovine do 25°C.

Najviše dnevne temperature između 28°C i 33°C, na jugu zemlje do 36 stupnjeva. Stabilno i pretežno sunčano vrijeme uz umjerenu oblačnost prognozira se u prvom tjednu kolovoza. Uz jutarnju svježinu u većem dijelu BiH s temperaturama uglavnom do 20 stupnjeva, ni tijekom dana neće biti pretjerano vruće. Jutarnje temperature bit će između 15°C i 20°C u Bosni do 23°C u Hercegovini. Maksimalne temperature kretat će se između 26°C i 32°C u Bosni do 35°C u Hercegovini, navode iz FHMZ-a.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.