nakon porasta cijena aviogoriva

Turisti moraju nadoplatiti 50 KM za gorivo

Turisti moraju nadoplatiti 50 KM za gorivo
14.06.2022.
u 16:00
Doplate se uvode za sve putnike koji su do sada uplatili ljetne aranžmane u Turskoj ili Egiptu
Pogledaj originalni članak

Ni turistički sektor nije otporan na značajno povećanje troškova zbog rastućih cijena energenata, stoga je procjena da će putovanja unutar Europe ove sezone biti skuplja između 5 i 10 posto, dok bi ona izvan eurozajednice mogla zabilježiti i značajno više cijene, piše Večernji list BiH.

Procjena je to analize koju je napravila i predstavila Europska udruga putničkih agencija i touroperatera ECTAA, a koja je pokazala da 86,7 posto članica strahuje od utjecaja koji će na cijene imati visoki troškovi energije, njih 66,7 posto smatra da građani ove godine neće imati dovoljno novca za putovanja, dok ih je više od trećine u strahu od značajnog rasta cijena u zračnom prometu.

Zračni promet

Da će cijena putovanja, a posebno se to odnosi na zračni promet, ove godine biti značajno viša, najavio je početkom ožujka i šef Ryanaira Michael O’Leary. Najave su se ostvarile, a povećanje cijena već osjećaju i građani BiH koji planiraju odmor provesti u inozemstvu. Sve zrakoplovne kompanije angažirane za čarter-letove za Tursku i Egipat prinuđene su korigirati cijene zakupa zrakoplova zbog porasta cijena aviogoriva za gotovo 100 posto te će turističke agencije morati uvesti doplate za gorivo od 50 maraka i više po putniku, što ovisi o duljini trajanja leta.

Ove doplate uvode se za sve putnike koji su do sada uplatili ljetne aranžmane u Turskoj ili Egiptu, navodi se u zajedničkom priopćenju zrakoplovnih kompanija, Asocijacije turističkih agencija Republike Srpske i turističkih agencija zakupaca čarter-letova. Sve angažirane zrakoplovne kompanije i turističke agencije postigle su dogovor o čarter-letovima za ovu sezonu krajem prošle i početkom ove godine, a u međuvremenu su na tržištu naftnih prerađevina nastupile okolnosti koje u tom trenutku nije bilo moguće predvidjeti, navodi se u priopćenju. U slučaju pada cijena zrakoplovnoga goriva, cijene letova bit će korigirane na niže.

Može li doći do poskupljenja ranije uplaćenih turističkih aranžmana i pod kojim uvjetima pojasnio je za Faktor Zoran Bibanović, predsjednik Udruge turističkih agencija u BiH.

- Ima nekoliko razloga u kojima može doći do poskupljenja ljetnog aranžmana, recimo, ako dođe do devalvacije valute, poskupljenja goriva za zrakoplove, poskupljene zrakoplovnih pristojbi ili uopće poskupljenja prijevoza te poskupljenja hotelskih usluga, i to se može dogoditi ako poskupljenje iznosi više od tri posto, što je naznačeno u općim uvjetima putovanja turističkih agencija. Nikomu nije u interesu podizanje cijena već uplaćenog aranžmana ako nije došlo do drastičnog poskupljenja te ako nije došlo do iznenadnog povećanja cijena goriva i ostaloga što sam nabrojao jer ako to nije točno, riskiraju mogućnost tužbe - kaže Bibanović.

Nema smanjenja cijena

Bez obzira na poskupljenja, kako navodi, građani ne odustaju od ljetovanja. - Zbog pandemije, mnogi nisu putovali dvije godine i sada su to jedva dočekali - kazao je ranije Zoran Preradović iz turističke agencije u Banjoj Luci. Ove godine se, po njegovim riječima, najviše traže aranžmani za ljetovanje u Egiptu i Grčkoj.

Za Hrvatsku je, navodi, potražnja standardno velika jer je najbliže odredište. Preradović objašnjava da su turistički radnici na početku ratnog sukoba u Ukrajini vjerovali kako će ljetovanje ove godine biti jeftinije, a uvjerenje su zasnovali na činjenici da u Turskoj ljetuje oko četiri milijuna turista iz Rusije te da su Rusi i Ukrajinci u Crnoj Gori prošle godine ostvarili oko 20% noćenja. - Međutim, zbog poskupljenja goriva i hrane, odnosno nabavnih cijena, ugostitelji nisu mogli smanjiti cijene usluga - tvrdi. •

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.