Državni tužitelj Oleg Čavka, koji se našao u središtu pozornosti javnosti nakon što je objelodanjeno da je pod istragom institucije u kojoj radi, a zbog navodne krađe dokaza iz predmeta (mobilnog telefona) i njegova korištenja u privatne svrhe, obratio se pismom Visokom sudbenom i tužiteljskom vijeću BiH, Uredu disciplinskog tužitelja i visokom predstavniku Valentinu Inzku, u kojem iznosi niz optužbi usmjerenih na pojedince u Tužiteljstvu BiH.
Otvorene sumnje
U pismu koje potvrđuje kaotično stanje i sukobe u državnom Tužiteljstvu Čavka opisuje detalje za koje smatra da su doprinijeli ovakvoj situaciji. Rat optužbama u ovoj pravosudnoj instituciji nastavlja se Čavkinim tvrdnjama da se u istrazi protiv njega događaju “čudne stvari” jer je mobilni telefon koji je navodno ukrao uredno pronađen u kutiji sa spisima, a svjedoke saslušava “bliski srodnik prijavitelja Anesa Kurbegovića” (optuženika u predmetu “Lutka”). Objašnjava da je nakratko bezuspješno pokušao aktivirati sporni mobitel koristeći svoju telefonsku karticu, a kako bi u okviru istrage došao do određenih podataka s njega. Čavka u pismu disciplinskom tužitelju, VSTV-u i Inzku otvoreno izražava sumnju da će Tužiteljstvo BiH sve raspoložive informacije dostaviti VSTV-u BiH. U pismu navodi nekoliko mogućih razloga što mu se baš sad podmeće. Navodi kako se pozornost javnosti odvlači na neku drugu priču, a kako tvrdi, on je poslužio kao primjer navodnog čišćenja vlastitih redova jer nema ničiju političku potporu. - U današnjem Tužiteljstvu BiH možete opstati samo ako je to nečiji politički interes i ako ste politički podobni, napisao je Čavka, između ostaloga, u pismu.
Slučajevi i problemi
Ono na čemu Čavka u pismu posebno inzistira je da bi mogao biti svjedok “nekih nepravilnosti” i navodi činjenicu da mu je vođenje predmeta protiv Kemala Čauševića, bivšeg ravnatelja Uprave za neizravno oporezivanje BiH, naprasno oduzeto. - Kada su se počele događati čudne stvari u navedenom predmetu i u kojem su procurile u javnost izjave osumnjičenoga u dnevnopolitičke svrhe, moj rad na predmetu je u cijelosti prestao, navodi Čavka u pismu, nabrajajući još neke istrage u kojima je “smetao”. Čavka se žalio i na to što mu je zabranjeno da ispita Murata Đuderiju koji se pismeno obratio Tužiteljstvu BiH sa željom da ispriča tko je i zbog čega ukrao automobil tužiteljice Diane Kajmaković. Na kraju pisma poručuje kako, nakon što dokaže nevinost, nema namjeru ostati u Tužiteljstvu BiH “barem dok je u ovakvom stanju”. Bez obzira na istinitost navoda, ovo pismo je sasvim sigurno još jedan dokaz da je državnom pravosuđu potrebna nova reforma.