Istraživanje

U BiH čak 56% osoba traži posao u novoj tvrtki

U BiH čak 56% osoba traži posao u novoj tvrtki
25.03.2023.
u 14:08
Jedan od ključnih razloga odlaska radnika iz kompanije je nemogućnost karijernog napredovanja
Pogledaj originalni članak

Jedan od ključnih razloga odlaska radnika iz kompanije nemogućnost je karijernog napredovanja, stoga je važno da kompanija omogući, najprije postojećim internim resursima, priliku za karijerni razvoj prije nego se okrene eksternom pronalasku zaposlenika, piše Večernji list BiH.

Sigurnost, radno vrijeme...

Poslodavci bi trebali osigurati da korporativna kultura ispunjava očekivanja modernih poslotražitelja. Veća plaća i karijerni napredak mogu biti dovoljni da privuku kandidate, ali ono što dugoročno traže je dobar balans i fleksibilnost između poslovnog i privatnog života, navodi se u istraživanju koje je proveo portal mojposao.ba u partnerstvu s globalnom mrežom portala The Network i Boston Consulting Group. U ovom istraživanju navode se i ključni razlozi zbog kojih bi ljudi najčešće dobili ponudu za posao ili odustali od nekog poslodavca.

Osim financijske kompenzacije, koja je zauzela visoko prvo mjesto, na drugom mjestu je potreban balans između privatnog i poslovnog života koji oni koji traže posao ističu kao jedan od najvažnijih čimbenika. Koliko im je važan balans, pokazuje da je u BiH čak 35 posto ispitanika dalo potvrdan odgovor na ovo pitanje prilikom zapošljavanja. Ostali najvažniji čimbenici su: sigurnost posla, fleksibilno radno vrijeme/lokacija radnog mjesta, plaćeni odmor ili blagdani. Tržište rada je i dalje nestabilno, pa tako 42% kandidata otkriva da traži aktivno posao u novoj tvrtki (u BiH čak 56%), a 8% traži novu poziciju u svojoj trenutačnoj kompaniji. Potom, većina kandidata za posao svjesna je svoje atraktivnosti poslodavcima, s obzirom na to da 74% ispitanika diljem svijeta više puta tijekom godine dobije razne prilike za posao, a 39% njih čak ih dobije svaki mjesec. Najtraženiji kandidati su oni iz oblasti IT-a, rada u digitali i prodaji, a potom ih slijede kandidati iz ugostiteljstva te prijevoza i logistike. Znanstvenici i učitelji dobiju najmanje prilika za posao, vjerojatno zbog najmanje dinamike u ovim oblastima, gdje su uobičajeni ugovori s državnim institucijama. Osim toga, 68% ispitanika smatra da su u dobroj pregovaračkoj poziciji kada traže posao, dok 69% očekuje određenu otvorenost za pregovaranje o uvjetima nakon što dobije ponudu. Samo 14% ispitanika smatra da poslodavci drže "konce" u pregovorima o ponudi. U pregovorima najviše samopouzdanja imaju oni kandidati koji rade u oblasti financija, razvoja biznisa i prodaje, dok najmanje imaju fizički i neprofitni radnici te volonteri.

Kandidati iz BiH koji ne traže aktivno posao naveli su da bi im pozornost o poslu mogao privući osobni kontakt iz njihove poslovne mreže, preporuka prijatelja ili kontaktiranje portala/platformi za zapošljavanje gdje su registrirani.

Tradicionalni modeli

Najčešće stvari koje gledaju u tekstu oglasa za radno mjesto su: plaća (ako je dostupna informacija), sadržaj tj. opis posla te vještine i iskustvo koje je potrebno. Odmah potom nalazi se i "remote" opcija rada, koja je i kandidatima u BiH itekako važna. Dali su i odgovor na pitanje zbog čega bi odbili poslovnu ponudu. Među najčešćim razlozima su loše iskustvo u procesu zapošljavanja (npr. diskriminirajuća pitanja, loš pristup regrutera…), neprofesionalan selekcijski proces (neorganiziranost, sporost u pružanju povratnih informacija) kao i manjak fleksibilnosti u ponuđenoj opciji (radno vrijeme, financijski paket…). Kako je pokazao rezultat istraživanja, 54% ispitanika smatra hibridni rad idealnim modelom rada. Međutim, kada je riječ o radnom vremenu i vrsti poslodavca, ipak se (možda iznenađujuće) preferiraju tradicionalni modeli (5 radnih dana u tjednu i rad u velikim kompanijama), stoji, između ostaloga, u istraživanju koje je proveo portal mojposao.ba u partnerstvu s globalnom mrežom portala The Network i Boston Consulting Group. Istraživanje je temeljno na anketi od 90.547 ispitanika iz 160 zemalja te je otkrilo što kandidati koji traže posao žele da poslodavci znaju.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.