Nakon što je poznati odvjetnik iz RH Ante Nobilo u TV emisiji “Otvoreno” kazao kako se znalo da će biti uhićenja u slučaju afere “Agrokor” te da je akacija izvedena amaterski, a ostali sugovornici izrazili skepsu kad kazneni postupak počinje na ovaj način, kao predstava za javnost, razgovarali smo s poznatim sarajevskim odvjetnikom Fahrijom Karkinom o tome događaju li se slične stvari i u BiH, koliko traju procesi i koji su razlozi površnih istraga te je posebno komentirao rad Tužiteljstva BiH upućujući na loše pripreme predmeta i optužnica koje potom padaju na sudovima i onda je država primorana plaćati enormno visoke iznose osobama koje su bile privođene ili procesuirane pa potom oslobođene.
Gospodine Karkin, događaju li se i u BiH spektakularna uhićenja u režiji policije?
- Pa, svjedoci smo niza takvih primjera. Najčešće je to slučaj da se vrši lišavanje slobode uz pratnju medija. Ta uhićenja u većini slučajeva završavaju na sudu oslobađajućim presudama, obustavama postupaka. Takve spektakularne akcije policije samo su predstava za javnost i ništa drugo. Takvim načinom uhićenja pokušava se javnosti dokazati kako policija i pravosuđe nešto rade, a zapravo ne rade ništa.
Svjedoci smo u nizu sudskih postupaka kako su optužnice podignute bez jakih dokaza. Zbog čega je tako?
- Samo tužitelj ima takve ovlasti, dakle, načiniti optužnicu koja je potpuno “šuplja”. Međutim, postoji drugi problem - kako se te optužnice potvrđuju. To znači kako mora postojati veza između Tužiteljstva i suda. Naveo bih vam samo jedan primjer. Nisam branitelj u predmetu koji se vodi protiv Alije Delimustafića. Ja, koliko sam mogao vidjeti iz prijemnih i otpremnih žigova, optužnica koja ima devetsto trideset i sedam stranica i gdje je priloženo oko tisuću i pol dokaza, potvrđena je u roku od samo jedanaest sati. Drugim riječima, to znači da se optužnica u tom vremenu nije mogla ni iščitati, a potvrđena je. Tako se to radi kod nas u praksi.
Cijeli razgovor čitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista BiH...