Bosanskohercegovački farmeri koji se bave proizvodnjom goveđeg mesa u iščekivanju su odluke hoće li biti nastavljen izvoz mesa za Tursku.
U ovoj godini bh. proizvođači tovne junadi nisu izvezli ništa, a u prošloj godini su za Tursku izvezene skromne količine mesa.
Predsjednik Odbora za trgovinu Žuupanijske gospodarske komore i član Ekonomsko-socijalnog vijeća Tuzlanske županije Kasim Selimović objašnjava kako se dogodio niz malverzacija te osim što se uvozilo meso iz drugih zemalja, a izvozilo pod robnom markom kao meso iz BiH, bilo je i opasnijih stvari.
- Tijekom 2017. godini u jednoj od tvrtki koja je izvozila meso otkriveno je da meso nije ispravno što je znatno doprinijelo zastoju u izvozu - naglasio je Selimović.
Domaći farmeri su očekivali da će ih u ovoj godini država podržati odnosno zaštiti domaću proizvodnju, ali Selimović je mišljenja kako do toga nije došlo.
- Kao nikada do sada imamo velike zalihe tovnih junadi na farmama, oko 30.000 junadi koji su spremni za klanje i izvoz što je značajna vrijednost - ističe Selimović.
Podsjeća kako su se farmeri zadužili kod banka u iščekivanju da će se riješiti pitanje izvoza, ali do toga nije došlo te Selimović smatra da je razlog, između ostaloga, i nestabilna politička situacija.
Napomenuo je da je pred farmerima i dalje velika neizvjesnost hoće li uopće doći do izvoza jer je Turska pronašla druge zemlje od kojih uvoze meso kako bi opskrbili svoje tržište.
Bosna i Hercegovina početkom godine dogovorila je sporazum s Turskom o slobodnoj trgovinskoj uniji, ali njegova primjena nije počela te je na Vijeću ministara BiH da se u što skorijem vremenu razriješi ova pitanja.